Obeziteden kurtuldum diye sevinmeyin!

Obeziteden kurtuldum diye sevinmeyin!
Yapılan araştırmalar, obezite tedavisi gören hastaların tedavi sonrasında kötü alışkanlıklar edindiğini gösterdi. Çözüm ise, tabii ki egzersiz!

Obezite hastaları, tedavi gördükten sonra psikolojik açıdan boşluğa düşerek alkol, sigara ve kumar gibi arayışlara yönelebiliyor. Bunu önlemek için de egzersiz yapmak önem taşıyor.

Bu durumun sebebi ise kişinin bağımlı olduğu bir maddeden kurtulmaya çalışırken başka bir zararlı alışkanlığa yönelmesi. Çapraz bağımlılık olarak adlandırılan bu sorun tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı.

Yeşilay Dergisi’nin Ağustos sayısında ele alınan konuda daha çok alkol ve madde bağımlısı olan kişilerde görülen çapraz bağımlılığın, şimdilerde obezite hastalarında da rastlandığına dikkat çekildi.

%5’inde görülüyor

Amerikan Bariatrik Cerrahi Derneği, obezite cerrahisi hastalarının yüzde 5’inde ameliyat sonrası yeni bağımlılık türlerinin oluştuğunu belirtirken, başka yayınlarda bu oranın yüzde 20-30’lara kadar yükselebildiği ifade edildi.

Birçoğu psikiyatrik hastalıklara sahip

Aşırı yeme bozukluğu olan bireyler üzerinde yapılan araştırmalarda, obez kişilerde depresyon ve dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi bağımlılık davranışıyla ilişkili diğer psikiyatrik hastalıkların daha sık olduğu gözleniyor. Obezite cerrahisi geçiren hastaların yeme ile ilgili bağımlılıklarının, ameliyat sonrasında, diğer bağımlılık yapan maddelerle yer değiştirdiğini gösteren bilimsel çalışmalar da mevcut.

Sigaraya başlama eğilimi ve aşırı kahve tüketimi

Obezite ve tepkisel aşırı yemek bozukluğu tedavisi sonrası sigaraya başlama ya da mevcut tüketimi, alkol bağımlılığı, kumar bağımlılığı, aşırı kahve tüketimi, ağrı kesici kullanım riski artıyor.

Önlemenin yolu egzersiz

Yeşilay Dergisi’nde yer alan bilgiye göre uzmanlar çapraz bağımlılığı önlemenin en önemli yolunun egzersiz olduğunu belirtiyor. Egzersiz, ödül döngüsü ile ilgili beyin bölgelerinde kurabiye ve pasta gibi gıdaların aşırı alınmasıyla sağlanan durumdakine benzer bir etkiyle, dopamin salınımında artışa sebep oluyor.

Egzersiz yapanlar daha mutlu

Ayrıca, vücudun tabii morfini olan endorfinlerin salınımı da egzersizle artıyor. Egzersizin, yeni başlayanlarda ilk aşamada biraz sıkıntılı olduğunu, ödül hissinin çok fazla kendini göstermediğini belirten uzmanlar, zamanla fiziksel aktiviteye alışan bedenle kişinin kendini daha iyi hissetmeye başlayacağını ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak duracağını söylüyor.

[ucluhaber]