Neden Tavuk Eti Sorusuna İşte 5 Neden!

Neden Tavuk Eti Sorusuna İşte 5 Neden!
Beyaz et tüzel temsilcisi Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) tarafından tavuk etinin neden tüketilmesi gerektiği açıklandı. BESD-BİR, kaliteli protein, düşük yağ, vitamin ve mineral zengini tavuk etinin,

Beyaz et tüzel temsilcisi Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) tarafından tavuk etinin neden tüketilmesi gerektiği açıklandı.

BESD-BİR, kaliteli protein, düşük yağ, vitamin ve mineral zengini tavuk etinin, insan sağlığına yararı ve beslenmedeki öneminin yanı sıra düşük maliyetiyle Türkiye’nin genç nüfus yapısı düşünülmesi ile birlikte daha önemli bir hale geldiğini ifade etti.Açıklamada, besin değeri yüksek, maliyet açısından ise diğer hayvansal protein ürünlerine göre daha hesaplı olan kanatlı ürünlerden tavuk etinin insan sağlığına yararı ve doğru beslenmedeki önemine dikkat çeken BESD-BİR, vücutta yeni dokuların yapımı kadar, var olanların sağlığının devamı ve onarımı için proteinlerin hayati önem taşıdığının altını çizerek, hayvansal protein kaynağı olarak süt ve ürünleri ile birlikte etlerin de beslenmede önemli yer tuttuğunu belirtti.

Yapılan açıklamada, tavuk etinin, bedensel ve zihinsel gelişim, sağlıklı ve dengeli beslenme için tüketilmesi gereken başlıca protein kaynaklarından bir tanesi olduğu vurgulanırken, sindirilebilirlik oranı da yüzde 91-100 olarak açıklandı. İyi kaliteli protein kaynağı olarak değerlendirilen tavuk eti proteinleri ve elzem amino asit bileşimleri vücut gereksinimine  uygun ve sindirim sisteminde fazla kayba uğramadan vücuda alınabildiğine de yer verilen açıklamada, diğer etlerle kıyaslandığında tavuk etinin enerji değerinin daha düşük enerjiye sahip olduğu aktarıldı. Buna paralel olarak tavuk etinin doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin de daha az olduğu eklendi.Sağlıklı beslenme açısından tavuk eti; hem kaliteli protein, hem düşük yağ, hem de vitamin-mineral içeriği nedeniyle en iyi besin kaynaklarının başında geldiğini açıklayan BESD-BİR, tavuk etinin içeriğinde bulunan, vitamin B2  (riboflavin), niasin, vitamin B6 ve vitamin B12 bakımından zengin besinler arasında olduğu belirtildi.

Ayrıca BESD-BİR, yüksek düzeyde biyolojik değere sahip olan tavuk etinin tüm bu özellikleri ile ; obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorununun tıbbi beslenme tedavisinde yer aldığını öne sürdü.

Tavuk etinin düşük yağ oranına sahip, proteince zengin ve liflerinin kısa oluşu nedeniyle çiğnenmesi ve hazmı kolay bir gıda olarak nitelendiren BESD-BİR’nin açıklamasında, tavuğun her bir parçasının farklı özellikte olması, aile içinde farklı tercihlere çözüm oluşturabildiğine dikkat çekti.

Diyet yapan bireyler için de alternatif bir öğün de olabileceği açıklamada yer alırken, tavuk etinin nohut veya kuru fasulye gibi baklagillere ilave edilmesi ile protein kalitesi ve dengesi çok iyi olan bir seçenek sunabileceği belirtildi.