Metabolizmanızı hızlandıracak 11 öneri

Metabolizmanızı hızlandıracak 11 öneri
Yaklaşan kış mevsimi öncesi metabolizmanızı hızlandırmanızda fayda var. Nasıl mı?

Kış aylarında vücudumuz ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek için harcadığı enerjiyi düşürmekte, bu da metabolizmamızın yavaşlamasına neden olmaktadır. Fiziksel aktivelerin kış mevsiminde düşüş göstermesi de kişilerde kilo alımını kolaylaştırmaktadır.

Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle vücudunuzu ve metabolizmanızı kışa hazırlamak ve kilo alımından kurtulmak mümkün. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Aysu Aydın, metabolizmayı hızlandırmanın yollarını açıkladı. 

İşte metabolizmanızı hızlandıracak 11 öneri;

- Güne uyanır uyanmaz 1 bardak su içerek başlayın.

-  Uyandıktan sonra kahvaltınızı ilk yarım saat içerisinde yapmaya özen gösterin. Bu şekilde metabolizmanız hızlanacaktır.

-  Metabolizmayı hızlandırmak için, susamasanız bile günde 2-2,5 litreye yakın su tüketin.

-  2,5-3 saatte bir beslenerek, metabolizmanızın düzenli çalışmasını sağlayın.

-  Eğer kişinin herhangi bir problemi yoksa gün içerisinde 2 fincan yeşil çay, 2 fincan kahve içebilir.

-  Hamur işleri metabolizmanızı ağırlaştırır, o nedenle tüketmekten kaçının.

-  Et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt gibi protein ağırlıklı beslenme metabolizmanızı hızlandırır. Ancak protein miktarının günlük gereksiniminize göre ayarlanması çok önemlidir

-  Kışın vücudumuz ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek adına harcadığı enerjiyi düşürmektedir. Bu nedenle metabolizmanın canlandırılması için fiziksel aktiviteler artırılmalıdır. Haftanın 2 günü orta tempolu 45 dakikalık yürüyüşler iyi gelecektir

-  Özellikle lifli besinler tercih edilmelidir.

-  Zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi baharatlar metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Her akşam 1 kase yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı bu baharat karışımını ekleyerek tüketebilirsiniz.

-  Eğer tiroit ve hipertansiyon hastalığınız yoksa sabahları aç karnına 1 çay kaşığı tere tohumunu çok az balla karıştırarak tüketebilirsiniz.

[ucluhaber]