Madde madde D vitamininin faydaları

Madde madde D vitamininin faydaları
Kanser riskini azaltmaktan kemik gelişimine kadar pek çok fayda sağlayan D vitamini sağlığımız için oldukça önemlidir.

D Vitamini, Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir.

Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır. Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alır.

D vitaminin faydaları nelerdir?

Herkes için çok önemli olan D vitamini özellikle çocukların gelişiminde önemli bir rol oynuyor. İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemikleri güçlendirir.

D vitaminin diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

* Gelişim çağında kemikleri güçlendirir;

*İleri yaşlarda kemik kaybını önler;

*Meme ve kolon kanseri için riskleri azaltır.

*Kan basıncını dengeler.

*Kasları güçlendirir.

*Özellikle çocuklarda dişler için çok faydalıdır.

*Bağışıklık sistemini güçlendirir.

*Kalp hastalıklarını önler.

*Enfeksiyonları önler.

D vitamini nasıl alınır?

D vitamini en yaygın şekilde güneş yardımı ile alınır. Bunun dışında vücut kendide üretebilir. Aynı zamanda bir de yediğimiz yiyeceklerden de alınabilir.

D vitamini olan besinler hangileri?

İçinde D vitamini bulunduran besinler oldukça azdır. Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için sadece bu besinleri tüketmek tek başına bir şey ifade etmeyecektir. En önemli D vitamini kaynağı güneşten yararlanılması gerekmektedir.