Kuru meyve dişler için çok zararlı

Kuru meyve dişler için çok zararlı
Uzmanlar, sağlıklı dişlere sahip olmak için dişlerin günde 2 kez fırçalanması kadar, yenilen ve içilen gıdalara da dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Diş Hekimi Oğuz Kara, uzak durulması gereken 9 zararlı yiyeceği ve içeceği açıkladı. Asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Kara, “Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren gıda ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmekte. Çünkü besinlerdeki karbonhidratlar, ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşür” dedi.

İşte 10 yiyecek ve içecek

 Sigara: Diş ve diş etlerine zarar verir.

Alkol: Tükürük, ağızımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Alkol ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmamalıdır.

Meyve Suları: Meyve suyunun PH’ı 7’den düşük yani 2,5 olduğu için zararlıdır.

Kola: En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

Enerji içeceği: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.

Yapışık gıdalar (lokum, jeli bon vb.) : Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

Kuru Meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Çürüklere neden olur.

Buz : Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir.


Beyaz Ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.


[ucluhaber]