Kışın kuru meyve yiyin, çünkü…

Kışın kuru meyve yiyin, çünkü…
Kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmiyor. Peki hangi meyve hangi organa iyi geliyor? İşte yanıtı…

Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydalarının saymakla bitmediğini söyleyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, erik kurusunun karaciğer, armut kurusunun ise tansiyona dost olduğunu belirtti.

Kuru meyvelerin zamanında ve ürün çok iken toplanmış meyvelerin suyunun uçurulması ile hazırlandığını ifade eden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Lif açısından zengin olan kuru meyveler sindirim sisteminin de dostudur. Özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir ara öğün alternatifidir. Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında bütün mineralleri korunur, kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbest radikallere karşı korur” şeklinde konuştu.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, kuru meyvelerle ilgili şunları belirtti:

Armut kurusu; Armut kurusu vitamin bakımından çok zengindir. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrarı bollaştırır. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. 

Erik kurusu; Akşamları özellikle şeker oranı düşük meyveler tüketmek gerekir. Bayanların kara erik kurusunu tüketmelerinde fayda var. Çünkü için de bol miktarda Kalsiyum ve D Vitamini bulunur. Bu nedenle tüketimi kemik sağlığının ciddi oranda korunması demektir. Kuru eriğin içerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle; tansiyon, karaciğer, kalp ve böbrekler için faydası vardır. Kan şekerini düşürür. Kansere karşı koruyucudur ve cildin yaşlanmasını önler.

Kivi kurusu; Besleyici değeri çok yüksektir. Yüksek lif içeriği bağırsak çalışmasında olumlu etki yaratarak sindirimi kolaylaştırır. Bu durumda kabızlığı önler. Kan basıncını dengeler, tansiyon ve kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, nezle ve soğuk algınlığına, kansızlık ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.
 
Dut kurusu; Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

[ucluhaber]