Kışın hazırlığını şimdiden yapın

Kışın hazırlığını şimdiden yapın
Sonbaharda bağışıklık sisteminizi nasıl destekleyeceksiniz? Yorgunluk, isteksizlik, sersemlik hissiyle nasıl başa çıkacaksınız? Hareketsizliğin getirdiği kilolardan uzak durmak için neler yiyeceksiniz? Sonbahar aylarında yapılacak ideal sporlar hangileri? Diyetisyen Emre Uzun, hem sonbaharı sorunsuz yaşamanız hem de kış aylarına bağışıklık sisteminizi güçlendirerek şimdiden hazırlanmanız için önerilerde bulunuyor.

Sonbahar aylarının en önemli getirisi, bir hazırlık mevsimi olması. Sert, soğuk ve hastalıklara açık kış aylarında sağlıklı kalabilmek için şimdiden önlem almanız ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Diyetisyen Emre Uzun, bunu nasıl başaracağını anlatıyor:

Dost bakterilerinizi besleyin. İnsan vücudunda yaşayan bir takım dost bakteriler var. Bu bakterilerin çok ve sağlıklı olması ise bağışıklık sisteminizin güçlü olduğu anlamına gelir. Bunun için bol lifli gıdalar tüketin. Bu lifli gıdalar ise çorbalara, yemeklere ve salatalara eklenecek soğan, sarımsak ve pırasa olabilir. Yine yerelmasını haşlayarak, püre haline getirerek yiyebilirsiniz. Hatta en iyisi çiğ tüketmek. Rendeleyip, yağ-tuz-limon üçlüsüyle salata gibi yiyebilirsiniz. Yine kuru baklagiller de zengin lif kaynağıdır. Ayrıca buğday, arpa, yulaf gibi tahıllar da sofranızdan eksik olmamalı.

Çinkoyu unutmayın. Çinko, bağışıklığı güçlendirmede C vitamini kadar etkilidir. Sonbahar aylarında da çinko içeren pek çok gıda maddesi bulabilirsiniz. Örneğin kabuklu deniz hayvanları, fındık ve ceviz gibi kuru yemişler, dana eti, kuzu eti, tam tahıllı veya çok tahıllı ekmekler ihtiyacınız olan çinkoyu fazlasıyla verecektir.

Sebzeleri ihmal etmeyin. Fırında düşük ısıda pişireceğiniz biber, kabak, balkabağı, mantar gibi sebzeleri, üzerine yoğurt dökerek yiyebilirsiniz. Tavada hafifçe kızarttığınız yarı çiğ sebzeler de domates sosu veya sarımsaklı yoğurtla harika olur! Salatalar da öyle... Unutmamanız gereken şey, her hafta en az 10 öğün sebze yemek!

Baharatlarla barışın. Baharatların her biri bağışıklık sistemini güçlendiren birer mucizedir. Karabiberden kimyona, kekikten köriye kadar tüm baharatları kahvaltılar dahil tüm öğünlerde bol bol kullanın. Peynirin üzerine kekik serpin, haşladığınız ve dilimlediğiniz yumurta üzerinde zeytinyağı gezdirip kekik, pul biber ve kimyon serpin.

Suyu elinizin altında bulundurun. Çünkü siz su içtikçe lenf sıvısı üretimi artar. Bu sıvı da akyuvarları ve bağışıklık sistemini güçlendiren hücreleri vücuttaki organlara taşır. Sonbaharda az su içerek bağışıklık sisteminizi kendi ellerinizle zayıflatmayın!

Sigaraya veda edin. Bazıları melankolik havası nedeniyle sonbaharda her zamankinden fazla sigara tüketir. Ancak sonbahar, alt ve üst solunum yollarımızın en çok hastalandığı; nezle, grip, farenjit, sinüzit, larenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarına ve bronşit, bronşiolit, zatürree gibi alt solunum yolu hastalıklarına yakalandığımız mevsimdir. Sigaradan uzak durmak, bu hastalıklara karşı vücudunuzu destekler.

Sonbahar aylarında mutlaka bunları yiyin!

Diyetisyen Emre Uzun, bağışıklık sistemimizi güçlendiren gıdaların dışında sonbahara özel bazı gıdaları da tüketmemiz gerektiğini vurguluyor:

"Tabiat ana, her mevsim yememiz gerekenleri bize adeta altın bir tepside sunmuş! Örneğin elma... İngilizler'in bir sözü vardır, 'Günde bir elma, doktoru uzak tutar' derler. Elma, kivi ve armut, birer antioksidan deposudur ve içerdikleri vitaminlerle bizi kış mevsimine hazırlar. Yine ıspanak; hatta ıspanak gibi tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler; labada, pazı, Brüksel lahanası, brokoli sadece vitamin açısından değil içerdikleri minerallerle de vücudumuza görünmez bir zırh örer. Balıklar öyle... Hem protein ihtiyacımızı karşılar hem de selenyum ve çinko gibi mineraller içerirler. Hastalık yapan bileşikleri vücuttan uzaklaştıran Omega3'ü saymıyorum bile, artık herkes biliyor. Basit, sıradan bir ot; yemeklere, salatalara doğradığımız maydanoz! Bu mütevazı sebze, askorbik asit ve C vitamini deposudur ve çiğ yediğiniz taktirde vücudunuzu enfeksiyonlara karşı korur. Yaraları iyileştirip ödem atmanızı sağlar. Her gün yiyeceğiniz bir avuç çiğ, yani kavrulmamış ceviz, fındık ya da badem antioksidandır, E vitamini içerirler ve sonbaharın getirdiği o yorgunluk ve halsizliği giderip enerji verirler. Tok tuttukları için bir şeyler atıştırmayı önlerler. Yoğurt tam bir probiyotik deposudur. bağışıklık sisteminizin güçlendirdiği gibi direnç de kazandırır. Özellikte mevsim değişikliklerinde hastalıklardan korur."

Sonbaharın ideal sporları!

Diyetisyen Emre Uzun, sonbahara uygun sporları da şöyle sıralıyor: "Açık havada yapılabilecek her spor uygun çünkü hava ne yaz aylarındaki gibi sıcak ve bunaltıcı ne de kış aylarındaki gibi dondurucu. Bu üç ayı doğa ile bütünleşmek için fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Yürüyüş, bisiklet, tenis ve halı sahada aile fertleriyle yapılan futbol maçları kent koşullarına en uygun sporlar. Hafta sonlarında da doğa yürüyüşleri yapabilir, kamplara katılabilirsiniz. Bu sizi ruhen ve bedenen dinlendirip enerji depolamanızı sağlayacaktır. Yalnız önceden yanınıza almanız gereken malzemeler konusunda bilgi edinmeyi unutmayın."