Kış için tüyolar!

Kış için tüyolar!
Kışın vücudun direncini arttırmak ve hastalıklardan korunmak için yapmanız gereken çok basit beslenme programı vardır. İşte o program…

Kışın vücudumuzun direnci düşer ve metabolizmamız yavaşlar. Aynı zamanda soğuk hava şartlarından ötürü vücudun yağlanmaya daha meyilli olması ve günlerin kısalmasıyla birlikte, birçok kişide mevsimsel depresyon eğilimi ve yemek yeme alışkanlığında artış görülür. Bu yüzden bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması gerekir.

 Diyetisyen Vildan Kabataş, kışın olumsuz etkileri engellemek için bu aylarda hangi sebze ve meyvelerinin yenmesi gerektiğini şöyle anlattı:

- C vitamini kışın en popüleri. Bağışıklığı destekliyor, vücuda giren virüslerin hareketliliğini azaltıyor, strese, yorgunluğa iyi geliyor, kanserden koruyor ve fazla alınmasının çok yan etkisi bulunmuyor.

- Sabah saatlerinde C vitamini enerjiyi artırır.

- C vitamini alırken bekletmeden tüketilmeli.

- Kırmızı ve mor renkli sebzeler tüketin. Bu renkteki sebzeler genelde kansere karşı koruyucu olan antioksidan bakımından zengindir ve bağışıklığı güçlendirir.

- Kışın D vitamininden mahrum kalındığı için haftada 2 kez yağlı balık yiyin.

- Yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri ve selenyum minerali ile kanser, kalp hastalığı ve diğer sorunları önleme yardımcı.

- Su da vücut direncini korumaya yardımcıdır. Günde 2 litre su içmeye çalışın. Zaman zaman suyun içine limon, salatalık ve zencefil ekleyebilirsiniz.

- Bitki çayları da direnci korur. Kuşburnu, ıhlamır, ekinezya, adaçayı, yeşil çay, zencefil ve nane-limon bağışıklığı kuvvetlendiren çayların başında gelmektedir.

[ucluhaber]