Kış aylarında ne tüketmeliyiz?

Kış aylarında ne tüketmeliyiz?
Özel Eskişehir TSG Anadolu Hastanesi Başhekim Yardımcısı Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Murat Selçuk Eminağaoğlu, kış mevsiminde beslenmenin önemine değindi.

Eminağaoğlu, havalar soğuyunca kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirildiğini belirterek, "Bir diğer yandan fiziksel aktivitelerimiz azalmakta, beslenme şeklinde genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilim artmaktadır. Kalın, bol dökümlü, fazla kilolarımızı gizleyen kıyafetler giydiğimizden sağlıklı beslenme alışkanlıklarından kış aylarında daha kolay uzaklaşabilmekteyiz, kilo artışları ve hastalıklara yakalanma eğilimi açısından kış aylarında daha dikkatli olmalıyız. Sağlıklı beslenme önerilerinin başında sofralarımızda besin çeşitliliği, 4 temel besin grubundan beslenme gelmektedir. Kış aylarındaki sebze ve meyvelerinin çok sevilmemesi, çeşitliliğin azalması tek yönlü, dengesiz beslenmeye neden olabilmekte bu da daha dirençli olmamız gerekirken savunma sistemimizi güçsüz düşürerek hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Sağlıklı beslenmek için mevsiminde doğal ve taze besinler tercih etmek esastır. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. Kış aylarındaki en büyük şansımız çeşitli deniz ürünleri ve balıktır. Balık beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3), kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Bu nedenle kış aylarında imkanlar dahilinde haftada 2-3 kez tüketilmesi önerilmektedir” ifadelerini kullandı.

Murat Selçuk Eminağaoğlu ayrıca kış aylarında güneş ile temasın azaldığını belirterek, "Kemik ve diş sağlığı açısından önemli olan D vitamini, güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir. Kemik sağlığı için, kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine özen gösterilmelidir. Bir sağlık sorunumuz olmadıkça 4 temel besin kaynağı kısıtlanmamalı, dengeli ve ihtiyacımız kadar alınmalıdır” şeklinde konuştu.

[ucluhaber]