Kekiğin Faydaları

Kekiğin Faydaları
Kekik, eskiden beri ilaç ve baharat olarak kullanılmaktadır. Bileşimindeki karvokrolden dolayı intektisit olarak kullanıldığı gibi bitki büyümesini engelleyici, antileishmanial (şark çıbanını önleyici), antihistaminik (alerji ve kaşıntıyı önleyici) ve antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Kekik, eskiden beri ilaç ve baharat olarak kullanılmaktadır. Bileşimindeki karvokrolden dolayı intektisit olarak kullanıldığı gibi bitki büyümesini engelleyici, antileishmanial (şark çıbanını önleyici),antihistaminik (alerji ve kaşıntıyı önleyici) ve antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Kekik, çok yönlü kullanıma uygundur. Bu bakımdan antiseptik olarak bulaşıcı hastalıklara karşı direnç sağlamada, solunum yolları enfeksiyonlarına karşı, öksürük, bronşit, iltihaplı zatülcenp ve boğmaca için hazırlanan şuruplarda yer alır. Çayı; sinir sistemi zayıflığında, uykusuzluk hallerinde, bağışıklık sistemi bozukluğunda, baş dönmelerinde ve baş ağrılarında, mide bozukluğu, romatizma, boğmaca, bronşit, öksürük, kansızlık,nezle ve anjine karşı antiparanter olarak kullanılır.

Kekik; kalp çarpıntılarını keser, yemeklerin bozulmasını önler, bağırsak iltihabını kurutur, aybaşı kanamalarının düzenli olmasınısağlar, cinsel isteği kamçılar, geçici olarak tansiyonu yükseltir, çocuklarda kansızlığı giderir, kan dolaşımını düzenler, grip, beyin nezlesi ve şikayetlerininazalmasına yardımcı olur. Kekik suyu ile yapılan banyo, romatizma ağrılarını dindirir.

Ayrıca, kurt (solucan) düşürmede, adet düzenlemede, mide vebağırsak florasını düzenlemede, kaşınmada, kalp çarpıntılarında olduğu gibi çokdeğişik amaçlarla geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Karminatif etkisinden de yararlanılır. Hatta antiseptik etkisinden dolayı gargara yapılmaktadır.Özellikle kadınların özel hallerine ait ağrı ve sancılar için banyo yapılır. Su banyosu, aynı zamanda küçük çocukların göz iltihaplarını kurutur.

Kekik, güzel ve özel kokusu nedeniyle kozmetik sanayinde,süs malzemelerinde, losyon, parfüm, kolonya, sabun, şekerleme, pasta ve dişmacunları yapımlarında kullanılmaktadır.