Karatay: "Vücudunuza girdiği an cin gibi olursunuz"

Karatay:
Her dediği olay olan Prof. Dr. Canan Karatay, çocuklar için tavsiyelerde bulundu. Detaylar haberimizde…

Çocukların paketlenmiş suni yiyecekleri asla tüketmemeleri gerektiğini söyleyen Karatay, günümüz çocuklarının hareketsiz yaşadığına dikkat çekerek, “Saatlerce bilgisayar başında kalmak beyinleri dumura uğratıyor, çocuklar hareket etsin” şeklinde konuştu. Öğrencilere şekeri hiçbir zaman önermediğini söyleyen Canan Karatay, şekerin beyni beslemediğini söyledi.

Zihinsel performans için şeker yerine kahveyi öneren Karatay, “Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, Türk kahvesi onu düzeltir, cin gibi yapar” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarınıza paça verin” diyen Karatay, sözlerine şöyle devam etti:

“Çocukları bunlara alıştırmamız lazım. Sarısıyla doğal köy yumurtası, yağıyla doğal kuzu eti yemeleri lazım. Çocuklara paça vermek de çok önemli. Büyüme çağındaki çocukların köy tereyağı yemesi de çok önemli. Bunların içinde çocukların büyüme çağında çok ihtiyaçları olan kalsiyum, protein, mineral, vitamin, omega 3 ve bütün yağlar bulunuyor. Bu yağlar ve çocukların büyüme çağında ihtiyacı olan A, D, E ve K vitaminleri vücuda girdiği zaman çocuklar cin gibi oluyor."

Sağlıklı kuruyemişlerin önemine değinen Karatay, “Fındık ve fıstıkta doğal karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler vardır. Fındık, fıstık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır” diyerek çocuklara önerdi.

Kuru baklagillerin doğal karbonhidrat içerdiğini hatırlatan Karatay, okul kantinlerindeki hazır yiyeceklerin çocukların sağlığına zararlı olduğuna vurgu yaparak, kantinleri sağlıklı hale getirmenin zor olmadığını söyledi. Prof. Dr. Canan Karatay, "Kantinlerde doğal, günlük sebze ve meyveler bulunabilir, çocuklara onlar sunulabilir. Sağlıklı, doğal süt, fındık ve fıstık da sunulabilir. Anneler, okula giderken çocuklarının ceplerine, çantalarına fındık, fıstık, bir de ayran, ev yapımı yoğurt koysun. Çocuklar ev yoğurdunun içine ceviz koyup kaşıklasın. Kantinlerde pakete girmiş yiyecek bulunmasın. Ceviz, omega 3, D vitamini çok önemli, beyni geliştirmek için. Roma İmparatorluğu zamanında ruh hastalarına ceviz yediriliyordu, beyinlerini geliştirmesi için" ifadelerini kullandı.

[ucluhaber]