Karatay: "Sağlık Bakanı olsaydım onları yasaklardım"

Karatay:
Tvnet ekranlarında yayınlanan Sağlık Raporu programında konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Karatay'ın konuşmasından satır başları:

"Hastalık tedavi edilmez, hasta tedavi edilir" diyen Karatay “Hasta olduğunda tedavi olmayı bekleniyor. Ben neden bu hastalıklar meydana geliyor onu araştırıyorum. Birçok doktor 'Canan Karatay ile aynı fikirde değilim' diyor, ben temel bilim anlatıyorum ister aynı fikir de ol ister olma."

'EKMEK YEMEYİNCE MUTSUZ OLUYORSANIZ BAĞIMLISINIZ'

Ekmek yemenin şart olmadığını söyleyen Karatay "Ekmek yemeyince mutsuz oluyoruz diyorsanız bağımlısınız. Ekmek şart değil, eski ekmekler yok. Eskiden ekmekleri ıslatırdık, öyle köfte yapardık. Neden çünkü ekmeklerdeki buğdaylarda eskiden kalitesine göre fark ediyordu.

'SAĞLIK BAKANI OLSAYDIM ŞEKERİ YASAKLARDIM'

Şeker ve mısır şurubunun kullanıldığı tüm gazlı içeceklerin çocukların alkolü olduğunu belirten Karatay "Sağlık Bakanı olsaydım ilk rafine şekeri yasaklar ürettirmezdim, ikinci olarak kutuya girmiş hiçbir şeyi sattırmazdım, üçüncü olarak bütün gazlı içeceklerin reklam edilmesini yasaklardım" dedi.

'ÇİN'DEN SARIMSAK İTHAL EDİLİYOR'

"Çin'den sarımsak ithal ediliyor, bu Türklere hakaret etmektir. Türk halkını salak yerine koymaktır."

'KÜLTÜR OLAN HİÇBİR ŞEYİ YEMEYİN'

"Kültür olan hiçbir şeyi yemeyeceksiniz. Kültür mantarı, kültür balıklarını yemeyeceksiniz. Deniz balığı, göl balığını yemelisiniz. Hamsi çok önemli; palamut, sardalya çok önemli neden yağlı oldukları için. Hamsiyi bol bol yiyin en sağlıklı şey. Çocuk başı kadar elma, portakal var. Onlar doğal değil, onlar da "kültür"e giriyor."

'D VİTAMİNİ EKSİK OLAN ÇOCUK OTİZMLİ OLUR'

Bağışıklık sistemini yükseltmek için D vitaminine ihtiyacımız var. Bütün hamilelerde şeker yüklemesi yapılıyor, buna gerek yok. Hamilelerin şeker yüklemesi yerine D vitaminin yükseltilmesi gerekiyor. Eğer D vitamini yükseltilmezse çocuklar otizm oluyor."

'İYİ DÜŞÜNMEK İÇİN ZEYTİNYAĞI YİYİN'

Zinde kalmak ve iyi düşünebilmek için zeytinyağı yenmesinin yeterli olduğunu söyleyen Karatay "Ekmek yediğiniz, karbonhidrat aldığınız sürece iyi düşünemezsiniz. Zinde kalmak için zeytinyağı yemeniz gerekir" dedi.

[ucluhaber]