Kansere karşı koruyor!

Kansere karşı koruyor!
Anavatanı Güney Amerika ve Batı Hindistan olan kansere karşı koruyucu etkisi bulunan guava meyvesini Silifke'de üretmeye başlayan Ziraat Mühendisi Mustafa Levent, pazarlama sıkıntısı yaşıyor.

Anavatanı Güney Amerika ve Batı Hindistan olan guava meyvesini Silifke'de üretmeye başlayan Ziraat Mühendisi Mustafa Levent, kilogramını 7,5 liradan sattığını ancak pazarlama sıkıntısı yaşadığını söyledi.

Levent, guavanın kansere karşı koruyucu özelliği nedeniyle de ilgi gördüğünü belirtti. Ziraat Mühendisi Mustafa Levent yaptığı açıklamada, 5 yıl önce deneme amaçlı birkaç tane guava fidanı diktiğini, meyvesinin tadını çok merak edince, deneme amacıyla üretime başlama kararı aldığını söyledi.

Levent: "Guava lezzetli olup dalından koparıldığında hemen yenilebilecek özellikte bir meyvedir. Guava özellikle erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri ve tiroit kanserinin tedavisinde yenildiğinde bir numaralı yardımcı meyvedir. Meyveyi yiyenler kendi ifadelerinde kanser tedavisine iyi geldiğini söylemektedirler. Bunun yanında çok hoş bir aroması var. Yurt dışında çok tanınan bir meyvedir. Arap ülkeleri çok iyi biliyor. Guavanın yaprağı ise tansiyon ve şekeri düşürüyor" dedi.

[ucluhaber]