Kanserden korunmanın yolu

Kanserden korunmanın yolu
Her 20 kişiden 1'inde görülen kolon kanserinden korunmanın yolu, sağlıklı beslenmekten ve düzenli kontrolleri yaptırmaktan geçiyor.

Halk arasında 'kalın bağırsak' olarak bilinen ve sindirim sisteminin en son kısmında yer alan bölgede gelişen kolon kanseri, her 20 kişiden 1'inde görülüyor. Ülkemizde de hem kadınlarda hem erkeklerde en sık görülen 3'üncü kanser türü olarak biliniyor. Sinsi ve sessiz ilerlediği için tanı aşaması gecikiyor.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Tözün kalın bağırsak kanserinin, önlenebilir bir tür olduğunu belirtiyor. 1-31 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, bu hastalıktan korunmak için 7 hayati bilgi veriyor...

Beslenmenize dikkat edin: Kalın bağırsak kanserinin sağlıksız beslenme ile doğrudan ilişkisi bulunuyor. Aşırı yağlı yiyecekler, hayvansal yağ tüketimi ve kırmızı et ağırlıklı beslenme, kalın bağırsak kanserine zemin hazırlıyor. Salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş ve katkılı etten uzak durulması öneriliyor. Her gün yeterli ölçüde sebze ve meyve tüketmek gerekiyor.

Sigarayla vedalaşın: Yapılan araştırmalar, alkol kullanımının kolon ve rektum kanserine zemin hazırladığını gözler önüne seriyor. Günde 50 gram ya da daha fazla alkol içenlerde kolon kanserine yakalanma riski 1 buçuk kat artıyor. Sigara ve alkol birlikte kullanıldığında kolon kanseri riski daha da artıyor.

Fazla kilolardan kurtulun: Fazla kiloların sağlığa verdiği zarar, bilimsel çalışmalarla ortaya konuluyor. Diyabetten kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok soruna yol açan aşırı kilo, kolon kanserine de zemin hazırlıyor. Her 5 kiloluk artış, kolon kanseri riskini yüzde 5 artırıyor.

Egzersiz yapın: Modern çağın insan sağlığına verdiği en büyük zararlardan biri olan hareketsizlik hızla yaygınlaşıyor. Oysa her gün en az 45 dakika tempolu egzersiz ya da haftanın en az üç günü en az 30 dakikalık düzenli yürüyüş kolon kanserinden de korunmada büyük fayda sağlıyor.

Tarama testlerini yaptırın: Ailede kanser öyküsü varsa bu testlerin yapımına daha erken yaşlarda başlamak, erken tanı için büyük fayda sağlıyor. Çünkü ailede 1. derece yakınlarda kolon kanseri olması, kanser riskini 2-4 kat artırıyor.