Kanserden diyabete kadar faydası var

Kanserden diyabete kadar faydası var
Birçoğumuzun yaptığı gibi soğan kabuklarını çöpe atıyorsanız, faydalarını öğrendikten sonra asla atmak istemeyeceksiniz.

Soğanları soyup kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz? Bu haberimizi okuduktan sonra soğan kabuklarını bir daha asla çöpe atmayacaksınız.

Kalp damar hastalıklarından korur

Yapılan araştırmalar, soğan kabuklarının antioksidan deposu olduğunu ortaya çıkarmıştır.  Kan akışını hızlandırarak kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırdığı anlaşılmıştır.
 
Kolesterolü dengeler

Dr. Victor Gurewich, çiğ soğanın ve soğan kabuklarının çeşitli şekillerde tüketilmesi, yksek yoğunlukta olan yağ proteinini üretmeye yardımcı oluyor ve kolesterolü dengelediği söyleniyor.  Deneye katılan ve soğan kabuğu tüketen kişilerin  %30 unda kolesterolün dengelendiği ortaya çıkmıştır.
 
Tansiyonu dengeler

Yapılan araştırmalarda soğan kabuğunu içeriğindeki minerallerin tansiyona iyi geldiği ve tansiyon hastalarını tedavi ettiği ortaya çıkmış.
 
Kanser ve diyabeti engelliyor

Araştırmacı Vanesa Benitez, kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler rahatsızlıkların soğan kabuğu tüketimiyle engellendiğini ortaya koydu.
 
Saç çıkmasına yardımcı oluyor

Araştırmalarda, içinde sülfür bulunan soğan kabuğunun saç köklerini güçlendirdiği ve saçların uzamasını hızlandırdığı görüldü.
 
Soğan kabuğu nasıl tüketilmeli?

Ayırdığınız soğan kabuklarını soğuk suda iyice yıkayıp temizleyin. Ardından kaynamış suyun içerisine atarak 5 dk kaynatın. Daha sonra suyunu içip tüketebilirsiniz.
 
Ayrıca soğan kabuklarını yemeklerinize veya salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.