İyotlu tuz daha mı sağlıklı?

İyotlu tuz daha mı sağlıklı?
Uzmanlar, iyodun vücudumuzun hormonlarından biri olan tiroidin en önemli yapı taşı olduğunu ve bu nedenle iyotlu tuz tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.

Vücut, iyodu sentezlemez. O nedenle dışardan yiyeceklerle vücuda alınması gerekir. Her ne kadar ıspanak, pazı, deniz ürünleri, çilek gibi bazı yiyecekler iyot içerse de her gün bu yiyeceklerden yeteri kadar tüketilemediği için eski yıllarda Türkiye’de guatrın ve tiroit bezi az çalışmasının en yaygın nedeninin iyot eksikliği olduğu söyleniyor.

1980’li yıllardan itibaren ülkemizde iyot sofra tuzlarına eklendiği için guatr sıklığı azaldı. Hal böyle devam ederken 2010’lu yıllarda doğal ve organik ürünlere merakımız artmaya başladı ve piyasalara birçok yiyecekte olduğu gibi tuzlarda da daha doğal ve daha organik başlığı altında Himalaya tuzu veya kaya tuzu gibi tuzlar girmeye başladı. Kaynağından sofranıza tamamen doğal olarak pazarlanan bu tuzlara çok ilgi gösterildi. Ancak doğal olarak bu tuzlara iyot eklenmediği için iyot eksikliği tekrar ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Çocukların beyin gelişimi için iyoda çok ihtiyaç vardır. İyot, ısıdan ve ışıktan etkilendiği için aldığınız iyotlu tuzu kapalı kutularda saklayın ve yemek piştikten sonra tuzunu atın. Özellikle tuzsuz yemeye özen gösteren tansiyon, kalp ve böbrek hastalarında da iyot eksikliği ve buna bağlı tiroit problemleri ortaya çıkabilir. Bu hastaların da hekimlerine danışarak İyot takviyesi almaları gerekebilir. Günlük iyot ihtiyacı yaklaşık 150 mcg’dir.

[ucluhaber]