İşte süper besinler!

İşte süper besinler!
Johns Hopkins Üniversitesi’nden Araştırmacı Diyetisyen Diane Vitzhum, bilimsel araştırmaları dikkate alarak süper gıdaları sıraladı.

Yaraları kaju iyileştiriyor, kan şekerini mercimek düzenliyor, karaciğer hastalarına yumurta yemesi öneriliyor. Roka ise tansiyonu dengeliyor. Kanser savan ise lahana, sarımsak ve yaban mersini... Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacı diyetisyen Diane Vitzhum, bilimsel araştırmaları dikkate alarak enfeksiyonla mücadele eden besinleri sıraladı. 

Milenyumun en popüler kelimelerinden biri de süper besinler. 2011 ile 2015 arasında, süper besin, süper meyve ya da süper tahıl kelimelerini içeren ürün kategorilerinin sayısı dünya genelinde yüzde 200 arttı.

Fakat bu terimler düzenlenmediği gibi birçok süper besinin faydaları da kanıtlanmadı. Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacı diyetisyen Diane Vitzhum  “Süslü ya da pahalı yiyeceklere ihtiyacınız yok’’ diyerek bilimsel araştırmalar ışığında herkesin rahatlıkla ulaşacağı 30 süper gıdanın listesini verdi...

Enfeksiyonla mücadele edenler

Mantar:
Yenilebilir mantarlar, beyaz kan hücresi üretimini arttırarak vücudun enfeksiyonla mücadele kabiliyetini geliştiren selenyum ve (güneş ışığında yetiştirildikleri sürece) bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynayan D vitamini açısından zengin bir besin kaynağı.

Havuç: Vücudunuzun enfeksiyonla mücadelesinde yardımcı olan A vitamini içeren havuç, gözlerinizin sağlığı için de önemli bir besin.

Ispanak: Bağışıklık sistemini enfeksiyonla savaşmaya yönlendiren B vitamini, riboflavin ve folat kaynağı. Avustralya’da yapılan bir çalışma, bakteri ve mayanın, bağışıklık hücrelerini tetikleyerek enfeksiyonu tanıması ve savaşması için yan ürünler yaratan B vitaminini sentezlediğini buldu.

Kan şekerini düzenleyenler

Yabanmersini: İngiliz Tıbbi Dergisi (BMJ), yabanmersini tüketen yetişkinlerin tip 2 diyabet riskinin diğerlerine göre yüzde 26 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Mercimek: Kan şekeri seviyesindeki yükselişi, karbonhidratları kandaki glukoza dönüştürme sürecini yavaşlatan lif açısından oldukça zengin. Doyurucu bir yemek için mercimekleri salataya ilave edin.

Tarçın: Günde yarım çay kaşığı tarçın, hücreleri insülin için daha hassas hale getiriyor. Bu da baharatın glukoz kontrolünün geliştirilmesine yardımcı olan polifenol bileşikleri sayesinde gerçekleşiyor.