İçinde D vitamini olduğu ortaya çıktı!

İçinde D vitamini olduğu ortaya çıktı!
D vitamini, fosfor ve kalsiyum emilimine olan katkısıyla oldukça önemli bir vitamindir.

D vitamini, dışarıdan besinler ile alınabildiği gibi güneş ışınları yardımıyla vücutta da üretilebilir. D vitamini eksikliği neticesinde istenmeyen birçok sağlık durumu meydana gelebilir. İşte D vitamini içeren besinler...

Ton balığı

D vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını sağlayabilmeniz için ton balığı tüketmeniz gerekir. D vitamini ihtiyacınızın yüzde 50 sini karşılayabilmek için haftada 3 defa ton balığı tüketmeniz gerekir.  Şunun da unutulmaması gerekir kir yağlı balıklar, beyin fonksiyonlarına ve hafızaya oldukça iyi gelmektedir.

Sardalya

Küçük bir kutu sardalya konservesi bile günlük d vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. Bu minik konserveler aynı zamanda omega 3 yağ asitleri ve protein, selenyum açısından oldukça zengindir.

Ringa balığı

Ringa balığı içerisinde bol miktarda d vitamini barındırmaktadır. Ringa balığı d vitamini açısından oldukça zengindir.

Somon balığı

5 gramlık pişmiş somunun içerisinde yüzde 90 D vitamini bulunmaktadır. Günlük D vitamini ihtiyacınızı sadece 5 gr somon tüketerek giderebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta d vitamini içeriği açısından çok fazla zengin bir besin değildir. Günde 1 adet yumurta tüketmek D vitamini ihtiyacınızın yüzde 20 sini karşılamaya yetecektir.