Her 3 kişiden 1'i o hastalıktan müzdarip

Her 3 kişiden 1'i o hastalıktan müzdarip
Günümüzün en tehlikeli sağıl sorunlarından biri haline gelen obezite, ülkemizde giderek çoğalan bir hastalık haline geldi. Bilimsel araştırmalar sonucu, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 30’unun obez olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de her 5 erkekten, kadınlarda ise her 3 kişiden 1’inde obezite hastalığının olması son derece önemli ve üzerinde durulması gereken bir sorun. Obezitenin tehlikesini ve nedenlerinin altını çizen Diyetisyen Perihan Kılıç, Gıda Gündemi’nin sorularını yanıtladı.

Diyabet, kroner kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorunlara yol açan obezite ile ilgili bilgiler veren Diyetisyen Perihan Kılıç;

"Beden kitle indeksi 30'un üzerinde olan kişilere 'obez' denir. Düzensiz beslenme, ara öğün yapma alışkanlığının olmaması, kahvaltının atlanması, abur cubur, şeker içeren gıdaların ve fast food tüketiminin fazla olması, sedanter yaşam obeziteye yol açabilir."

Obezite olmamak için düzenli ve sağlıklı beslenmek önemli

Yeterli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirilmesini, fiziksel aktivitelerin yapılmasını söyleyen Kılıç, özellikle kahvaltının önemini vurguladı.

"Sabah biraz daha fazla uyumak için kahvaltıyı atlamak kolay bir seçenek görülür. Ancak uyurken bile çalışan vücut gece boyunca aç kaldığı için güne kahvaltı ile başlamak gerekir. Özellikle beynin temel enerji kaynağı glikozdur. Bu nedenle beyin glikoza ihtiyaç duyar. Kahvaltı yapmadan güne başlamak yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve baş ağrısına neden olabilir. Yapılan araştırmalarda da kahvaltı yapan çocukların daha başarılı olduğu saptanmıştır.

Fırında veya ızgarada pişmiş besinler, et, tavuk, hindi ve balık eti içeren sandviçler ve düşük yağlı besinler tercih edilmelidir. Kuru baklagiller, makarna, çavdar ve tam buğday ekmeği iyi karbonhidrat kaynaklarına örnektir. Örneğin; bol yeşillikli ızgara hindi köfteli sandviç yanında ayran beslenme çantasına koyabilirsiniz.

Sebze ve meyve de antioksidan kaynaklarıdır. Bunun için peynirli domatesli sandviç yanına ayran veya ızgara tavuk, makarna yanına salata iyi örneklerdir."

Diyetisyen Perihan Kılıç, obezitenin birçok hastalığı tehdit ettiğini ve bu durumla karşılaşıldığında hastalık ilerlemeden mutlaka doktara gidilmesi gerektiğini söyledi.

Gıda Gündemi Özel Haber / Yasemin Eke