Hazır gıdalar hastalıkları tetikliyor

Hazır gıdalar hastalıkları tetikliyor
Uzmanlar raf ömrünün uzatılması için yapılan müdahalelerin, gıdaların besleyici özelliklerini ortadan kaldırdığına dikkat çekti.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, raf ömrünün uzatılması için yapılan müdahalelerin, gıdaların besleyici özelliklerini ortadan kaldırdığına dikkat çekti. Dizdar, yoğurdun tüketim süresi dolmasına rağmen ekşimemesinin, sosisin 2 ay boyunca bozulmadan ve kokuşmadan durabilmesinin bunun kanıtı olduğunu anlattı.

"Gıdalara aşırı basınç uygulayarak ya da içine bakteri üremeyi engelleyecek nitrat gibi maddeler koyarak raf ömürlerinin uzatılması, ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor" diyen Dizdar, firmaların bozulmayı önleyici işlemlerle dağıtım maliyetlerinden kurtularak ciddi kar elde ettiklerini söyledi.

Dizdar, "Bir ürün normalde 2 günde bozulacaksa bunun sirkülasyonunu sağlamak için çok sıkı bir lojistik takviyesi gerekiyor. Ancak ürünün raf ömrü uzatılırsa haftalık periyodik takviyelerle dağıtım maliyetlerini düşürüyorlar.

Günü geçmiş ürünler bile zamanında toplatılmıyor. Günlük diye satılan sütler de işlemden geçirilerek kaymağı alınıp homojenize ediliyor, bu işlem sütün muhteviyatını bozuyor. Hazır gıdalar hastalıkları tetikliyor. Bütün dünyada satılan hazır gıdalar kanserin yanı sıra, romatizmadan tiroit hastalıklarına kadar bütün genel hastalıkların artmasına yol açar. Uzun raf ömrü olan her gıdaya çok dikkat edilmesi gerekir, kekten yoğurda kadar bütün hazır gıdalardan uzak durulması sağlık için önemlidir." dedi.