Glutensiz beslenenlere uyarılar

Glutensiz beslenenlere uyarılar
Diyetisyen Ezgi Evgin, çölyak hastası olmadığı halde glutensiz beslenen kişiler için uyarılarda bulundu.

Çölyak hastalığı genel tanımıyla ince bağırsağın; gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir.

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar gluten içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır.

Çölyak hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Çölyak hastalığının etkilerinin, glütenin beslenme programından çıkarılmasıyla önüne geçilebiliyor.

Çölyak hastalığının bir hastalık olduğunun unutulduğu ve glutensiz beslenmenin bir trend haline geldiği bugünlerde, uzmanlar, çölyaklı olmadığı halde glüteni beslenme programından çıkarmanın zararları konusunda uyarıyor.

Dyt. Ezgi Evgin, Gıda Gündemi’ne şöyle konuştu:

“İnsanlar glüteni zayıflamak için diyetlerinden çıkarıyorlar ve kilo kaybı yaşıyorlar. Ancak sonrasında birçok hastalıkla beraber kilolar vücuda geri dönüyor. O yüzden tamamen karşıyız ve önermiyoruz. B vitamini grubunda eksiklikler ve kas kayıpları oluyor. Yiyecekler çok küçük porsiyonlar halinde tüketilse dahi kilo alımı çok fazla olabiliyor.

Gıda Gündemi Özel Haber / Hande Pusat