En Gerekli Şey!

En Gerekli Şey!
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı kahvaltı yapmayan çocukların yeni şeyleri anlamakta gecikeceğini...

Okula giden çocukların yüzde 10’unun kahvaltı etmediğini söylerek Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı 'Güne kahvaltıyla başlamak büyüyen vücut ve beyin için en gerekli şey. Özellikle beyin, glukoz yani şekere gereksinim duyar ve glukoz olmadığında iyi çalışamaz.' diyerek kahvaltının önemini belirtti.

Sağlık!

Kahvaltı edenlerin genel sağlığı çok daha iyi çünkü yiyecek çeşitleri daha sağlıklıdır. Kahvaltıda yenen tam tahıllı ekmek ya da yulaf vb tahıllar gün boyunca alınamayan lifleri, zeytin ve yumurta ise protein ve yararlı yağlar açısından da son derece faydalıdır.

Şişmanlık!

Bazı çocuklar ve özellikle ergenlik yaşındakiler kahvaltıyı özellikle atlıyor ve bunun ince kalmak için iyi bir yol olduğunu sanıyorlar.  Aslında gün içinde atıştırdıkları kalorisi yüksek besinlerle daha fazla kilo alabiliyorlar.

Başarı!

Kahvaltı eden çocuklar okulda daha başarılı, konsantrasyonu ve enerjisi daha yüksek olur. Yeni şeyler öğrenmenin ve sınavda başarının yolu, sabah beyine enerji sağlamaktan geçmektedir.

NE TÜR BİR KAHVALTI YAPILMALI?

 
Proteinden zengin bir kahvaltıyı tercih etmelisiniz. Yumurta, süt ve peynir hem protein hem de kalsiyum açısından ihtiyacı karşıladığı için önemlidir. Çocuklar kemiklerinde kalsiyum depolamaya ve kemiklerini kalınlaştırmaya ergenlik çağlarında başlamaktadırlar. Bu durum 20’li yaşlara dek devam etmektedir. D vitamini çok sınırlı besinde var ve yumurta bunların başında gelmektedir. Özellikle kışın güneş ışını alma imkanı az olduğunda yumurta tüketmek de önemlidir. D vitamini sadece kalsiyum emilimini değil, anti kanser özellik ve bağışıklığa olumlu etki de sağlamaktadır.

Mısır, pirinç, kakaolu tatlandırılmış tahıl gevrekleri yüksek glisemik indekse sahiptir. Glisemik indeks aldığımız şekerin ne kadar hızla kan şekerini yükselteceğinin göstergesidir. Bir kase şekerli mısır gevreğiyle, bir kase şekerli yulafın karbonhidrat yükü aynı olabilir ama glisemik indeksleri çok farklıdır.  Biri kan şekerini yükseltip 2 saatte düşürürken, yulaf gibi tam tahıllar içerdikleri lifler sayesinde şekeri yavaşça yükseltir ve sabahın tümünü geçirebilecek enerji sağlar. Kan şeker düzeyinin ani düşmesi çocukların ruh halini, ve odaklanma gücünü azaltabilir.  Lif içermesi açısından tam tahıllı ekmekler, yulaf, kinoa gibi tahıllar tercih edilmeli. Badem, ceviz, fındık, taze meyve, kuru meyve, zeytin de verilebilecek faydalı seçeneklerden...