Eksikliği artık gençleri de etkiliyor

Eksikliği artık gençleri de etkiliyor
Gençler arasında da yaygınlaşan B12 eksikliğinin önüne geçilmezse ciddi problemlere yol açabiliyor.

B12 eksikliğinin unutkanlığın yanı sıra psikolojiyi de etkilediğini belirten Nöroloji Uzmanı Melek Ertan, “İlerlemiş olgularda idrar kontrolü güçleşir, idrar kaçırmaya yol açar.

Cinsel performans kaybı, adet düzensizlikleri B12 vitamin eksikliğinin yol açtığı diğer sorunlardır” dedi.

Son yıllarda B12 eksikliği yaşlılardan çok gençlerde de görülmeye başlandı. Unutkanlığa, halsizliğe, psikolojik sorunlara yol açabiliyor, B12 eksikliği takviye yapılmadığı durumlarda ciddi sorunlar teşkil edebiliyor.

Özellikle yaşlılarda erken bunama ile sonuçlanabiliyor. Konu hakkında önemli bilgiler paylaşan Doktor Melek Ertan, B12 vitamininin en çok et ve et ürünlerinde bulunduğunu söyledi.

Tam vejetaryen beslenenler dikkat!

Ayrıca yumurta akı, süt, peynirin B12 vitamin içeriği bakımından zengin besinlerden olduğunu ifade eden Ertan; “Meyve ve sebzelerde bulunmaz. Tam vejetaryen beslenenlerde B12 vitamin eksikliği sık görülür. Erişkinlerin günlük B12 vitamin gereksinimi 2 mikrogramdır. B12 vitamini hücre çekirdeğinin olgunlaşmasını sağlar.

Özellikle kan hücrelerinin olgunlaşmasını doğrudan etkiler. Ayrıca sinir hücrelerinin fonksiyonları için gereklidir. Emilimi mide asidi ile olur. 65 yaşından sonra mide asidi azaldığından B12 vitamini eksikliği sık görülür. Bu nedenle 60 yaşından sonra herkese B12 vitamini takviyesi önerilir ve bu takviye için B12 vitamin enjeksiyonları daha etkilidir” dedi.