Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!
Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr Coşkun Çeltik, gıda alerjilerinde inek sütü alerjisinin giderek arttığını iddia etti. Gıda alerjilerinin...

Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr Coşkun Çeltik, gıda alerjilerinde inek sütü alerjisinin giderek arttığını iddia etti.
Gıda alerjilerinin 5 yaş altı çocuklarda yüzde 2-8 oranında ortaya çıktığını açıklayan Çeltik, anne sütü dışında ek gıda almayan bebeklerin gıda alerjisi olmayacağı kanısının yanlış olduğunu anlattı.

Doç. Dr. Çeltik, anne sütüyle birlikte alınan gıdalara karşı da alerjik reaksiyon gösterebileceğini ifade etti. Gıda alerjilerinin kalıcı hasarlara bile yol açabileceğini vurgulayan Çeltik, bebeklerde ishal, kusma kabızlık, kaşıntı, döküntü, başta olmak üzere bir çok belirtinin nedenin gıda alerjisi olabileceğini savundu.

Çeltik, bebeklerde gıda alerjisine sebebiyet veren gıdaları şu şekilde sıraladı;
- Süt,
- Yumurta,
- Soya,
- Fıstık, fındık, ceviz,
- Balık,
- Kabuklu deniz hayvanları ve buğday3 yaşını geçen çocuklarda, alerjik reaksiyonların görülmesi halinde farklı bir tedavi yöntemi uyguladıklarını kaydeden Çeltik, inek sütü ve yumurta gibi temel besinlere karşı hastayı alıştırma yöntemleri olduğunu ancak, bu durumun riskli olabileceğini de açıkladı. İnek sütü ve yumurta gibi temel besinlere karşı hastayı alıştırma yöntemleri olunduğunu bunun da hekim kontrolünde yapılması gerektiği aktarıldı.
Son olarak yumurta sarısına karşı alerjisi olan bebeklere değinen Çeltik, özellikle grip aşısı ve benzeri çoğaltılmış yumurta embriyosu içeren aşıların bebeklere uygulanmaması gerektiğini aktardı.