Depresyona Meydan Okumanın Yolu

Depresyona Meydan Okumanın Yolu
Beslenme ve Diyet Uzmanı beslenmenin depresyon üzerindeki etkisine dikkat çekerek, “Sağlıklı beslenmek birçok psikolojik soruna karşı direncinizi…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, depresyonun duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendisini gösteren bir durum olduğunu, en dikkat çekici belirtisinin ise çökmüş bir ruh hali ile ilgi ve zevk almada görülen belirgin azalmalar olduğunu, ayrıca depresyondaki kişilerin duygusal açıdan mutsuz, karamsar ve ümitsiz olduklarını ifade etti. Depresyonun giderek çoğalan ve kronikleşen ciddi bir sağlık sorunu olarak önümüze çıktığını söyleyen Akgül, bireylerin beslenme alışkanlıkları ve vitamin-mineral eksikliklerinin depresyonu önemli ölçüde etkilediğini vurguladı.

Özellikle B grubu ve D vitamini eksikliklerinin depresyona girmede etkili olduğunun belirten Akgül, “Araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 6.7’sinin, Türkiye’de ise yüzde 11.6’sının depresyonda olduğunu söylüyor. 2020 yılına kadar depresyonun dünyadaki sağlık sorunları içinde ikinci sıraya yükseleceği de öngörülüyor. Aynı araştırmalar, vitamin-mineral eksiklikleri giderildiğinde depresyon oranlarının düştüğünü de bize gösteriyor” dedi.

Dengeli Beslenme Çözüm Olabilir

Yeterli ve dengeli beslenmenin depresyon üzerinde etkisi olduğunu vurgulayan Akgül, "Örneğin B-12 vitamini eksikliği depresyon, hafıza kaybı, zihinsel işlev bozukluğu, baş ağrısı, yorgunluk, unutkanlık ve benzeri bilişsel işlev yetersizliklerine sebep olabiliyor. B-12 vitamini de balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bolca bulunuyor. B vitaminleri ayrıca sinir sistemi ve kırmızı kan hücrelerinin yapımı, normal tat duyusu, iyi görme ve sağlıklı bir cilt yapısı için de önemli" diye konuştu.

B grubu vitaminlerden olan tiaminin ise en zengin kaynaklarının buğday, bulgur, rafine edilmemiş un, nohut, mercimek ve kuru fasulye olduğunu söyleyen Akgül, “Depresyona karşı etkili olan seratonin birçok metabolik süreçte görev alıyor ve bu döngünün bozulması depresyona neden olabiliyor” şeklinde konuştu.

Merkezi sinir sistemi için en önemli vitaminlerden biri olan D vitamininin depresyon üzerinde de etkili olduğunu kaydeden Akgül, en zengin D vitamini kaynakları olarak balık, yumurta, mantar, süt ve süt ürünleri ile günde 10-15 dakika güneş ışınlarına gösterecek şekilde omuz ve kolları açıkta bırakmanın yeterli olacağını söyledi.

Folik asit eksikliğinin depresyon gelişmesi olasılığını yükselttiğini ve kişiye ek olarak folik asit takviyesi yapıldığında Antidepresan ilaçların etkisini arttırdığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, “Folikasitin en yoğun bulunduğu besinler ise kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Beslenme alışkanlıklarımız sonucunda alınan folik asit miktarındaki azalmanın depresyon gelişmesi riskini arttırdığı saptanmıştır” dedi.