Demir eksikliğine son veriyor

Demir eksikliğine son veriyor
Diyetisyen İrem Çelikel, demir eksikliğinin önüne geçmek için kırmızı et, yumurta ve kuru baklagilleri tüketmenin önem taşıdığına dikkat çekti.

Önemli bir beslenme sorunu olan demir eksikliğine, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok daha fazla rastlanıyor. Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, sık sık hastalanma, uyku bozuklukları, konsantrasyon güçlükleri gibi pek çok sağlık sorununu beraberinde getiren demir eksikliğinin önüne geçmek için yanlış diyet uygulamalarından uzak durulması gerekiyor.

Diyetisyen İrem Çelikel, demirden zengin besinleri ve demir emilimini arttıracak püf noktaları açıkladı.

Demir eksikliğinin nedenlerinden ilkinin demirin yetersiz alımı olduğunu söyleyen Dyt. İrem Çelikel, çocukluk ve adölesan dönemde büyümeyle birlikte ve hamilelik süresince demir gereksiniminin arttığını bildirdi.

Çocukluk döneminde çocukların anne sütü yerine demir içeriği az olan mamalarla beslenmesi, inek sütüne 1 yaşında başlanması, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabiliyor. Özellikle bu dönemde yeterli demir alımının önemini vurgulayan Çelikel, yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebeplerini ise; çay, kahve tüketiminin fazla olması ve demir kaynağı besinlerin az tüketilmesi olarak açıklıyor. Yine barsak hastalıkları ve süt alerjisi olan bireylerde demir kaybına rastlanabiliyor.Demir eksikliğinden korunmak için kırmızı et, yumurta, kayısı, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve tüketilmesi gerekiyor.

A ve B grubu vitaminlerinden ve çinko, fosfor ve selenyum gibi minerallerden zengin olan et ve et ürünlerinin demir içeriği yüksek olmakla birlikte, kolesterol içeriği yüksek besinler arasında olduğunun unutulmaması gerekli.

Kuru baklagiller demir içeriği yüksek olduğu için özellikle vejetaryenler tarafından tercih edilen bir besin grubu ve aynı zamanda lif içeriği yüksek olduğu için sindirim sistemine olumlu etkileri bulunuyor.

Çelikel; pekmezin demir dendiğinde akla gelen ilk besinlerden olduğunu ve 1 tatlı kaşığı pekmezde 1 mg demir bulunduğunu vurguladı.

Ispanak, pazı, roka, tere, maydanoz, nane, marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin içeriğindeki demirin emilimini arttırmak için C vitamini ile tüketilmesi gerektiğini belirten Dyt. Çelikel, “Bu besinlerin posa içeriğinin yüksek olması nedeniyle barsak sağlığının korunmasında da önemli yeri bulunmaktadır.” dedi.Dyt. Çelikel’den demir emilimini arttıracak püf noktaları

Haftada 2 gün kırmızı et, 2 gün beyaz et ve 3 gün balık tüketilmelidir.

Kafeinli içecekler, süt ve kepek demir emilimini azalttığı için sık tüketilmemelidir.

Çay tüketilecekse demir emilimini arttırmak için yemeklerden en az yarım saat önce veya sonra tüketilmelidir.

Yumurta, kurubaklagil, tahıllarla birlikte tere, maydanoz, portakal, limon gibi C vitamininden zengin kaynaklar eklenerek demir emilimi arttırılabilir.

Ara öğünlerde 1 yemek kaşığı kuru üzüm, yanında ceviz ile tüketilerek sağlıklı ve demir içeriği yüksek bir ara öğün sağlanmış olur.

Gıda Gündemi Özel Haber-Hande Pusat