Çok merak edilen araştırmanın sonucu açıklandı!

Çok merak edilen araştırmanın sonucu açıklandı!
Türkiye’de ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

Türkiye’de iş dünyasının nabzının attığı 5 şehirde ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre metropollerde yaşayan beyaz yakalıların,

  • %80’i öğün atlıyor,
  • %32’si hem hafta içi hem de hafta sonu 7 saatten az uyuyor,
  • %35’i sabah kahvaltılarında pastane ürünleri tercih ediyor,
  • %31’i ise öğle yemeğinde fast food tüketiyor.

Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Beslenme Alışkanlıkları

Herbalife tarafından İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli şehirlerinde, 400 beyaz yakalı çalışan ile görüşülerek gerçekleştirilen ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları ‘ araştırmasının ilgi çekici sonuçları, düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

‘Sağlıklı beslenme bilinci halen yeterli değil’

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer; araştırmanın, son dönemde sağlıklı beslenme konusunda toplumsal bilincin arttığını ancak halen ideal düzeyde olmadığını gösterdiğini söyledi.

Tamer, “sağlıklı beslenme konusunda çalışanların hem desteğe, hem yönlendirmeye, hem de doğru seçenekler sunulmasına ihtiyacı var” dedi.

Araştırma sonuçları ve öneriler

Araştırmaya göre, her 5 beyaz yakalıdan dördü öğün atlıyor. En fazla atlanılan öğün %29 ile ara öğünler. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği %27 ile ikinci sırada geliyor. Atlanılan öğünler içerisinde en az %16 ile akşam yemeği geliyor.

Ancak hafta içi 8 saatten fazla çalışanlar akşam yemeğini daha az saat çalışanlara kıyasla daha fazla atlama eğiliminde. Erkeklerin %15’i öğün atlamadığını belirtirken, kadınlarda bu oran % 25’e çıkıyor.

Sağlıklı beslenme ile ilgili temel bilgi kaynağı internet

Sağlıklı beslenme ile ilgili beyaz yakalıların yaklaşık yarısı (%47) internet sitelerinden bilgi alıyor. Televizyondaki haberler, kadın sağlık programları (%46) da benzer seviyede takip edilirken; doktor, hemşire, eczacı v.b. (%34) sağlık personellerinden bilgi alma düzeyi  3. sırada geliyor. Diyetisyenler (%26) ve kamu spotu reklamları (%25) bu konuda en az takip edilen kaynaklar.

Beyaz yakaların %31’i herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgilenmiyor. Sağlıklı beslendiğini belirtenlerde haftalık düzenli aktivite yapma eğilimi daha yüksek. Bu da sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarının birbiri ile güçlü bir ilişkisi olduğu sonucunu doğuruyor. En fazla tercih edilen fiziksel aktivite ise % 46 oranla yürüyüş.