Çocuklarda zeka geriliği yapıyor! Aman dikkat!

Çocuklarda zeka geriliği yapıyor! Aman dikkat!
Araştırmalarda bulunan bilim insanları, iyot eksikliğinin özellikle çocuklarda zeka geriliğine sebep olabileceği sonucuna vardı.

İnsan vücudu için iyotun gerekliliği hakkında araştırmalar yapan bilim insanları, çok önemli sonuçlara vardı. İyot eksikliği bulunan çocukların, okullarda daha başarısız olduğunu keşfeden araştırmacılar, iyot yetersizliğinin çocukların zekâ gelişimini 10-13 puan gerilettiğini ve çocukların okul başarısının olumsuz yönde etkilendiğini belirtti.

Uzmanlar, iyotu vücutta büyüme ve gelişmeyi sağlayan tiroit hormonlarının, işlevini yerine getirirken kullandığı en önemli elementlerden birisi olduğunu belirterek, iyot eksikliğinin gebelerde düşüklere, erken doğuma, guatr ve zekâ geriliği gibi birçok hastalığa yol açabildiğine dikkati çekti. İyot eksikliğinin önlenebilir zekâ geriliği ve beyin hasarına neden olduğunu vurgulayan uzmanlara göre, her yaş grubunun iyotu kullanması gerekiyor.

İyot içeren besinler

Deniz ürünleri: Özellikle tuzlu su balıklarından bol miktarda iyot bulunur. Ayrıca karides ve kabuklu deniz ürünleri de iyi bir iyot tedarikçisidir.

İyotlu Tuz: Yemeklerde ve masada kullandığınız tuzu iyotlu tuzla değiştirmek günlük olarak almanız gereken iyotu fazlasıyla sağlayacaktır.

Sebzeler: Ispanak, soya fasulyesi, şalgam, pazı, kabak, kuru fasulye ve sarımsak gibi sebzelerin iyot oranı yüksektir.

Ayrıca süt ve süt ürünleri ile çilek de iyi bir iyot kaynağıdır.