Çocuklar İçin En zararlı Gıdalar

Çocuklar İçin En zararlı Gıdalar
Çocukların sağlığına zararlı gıdalar hangileri? Peki, çocukların beslenmesini olumsuz etkileyen bu gıdaları ve zararlarını biliyor musunuz?

"Çocukların beyin ve vücutları için daha sağlıklı seçimler yaparak onların gelişimlerini destekleyebiliriz” diyen Uzman Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, Amerikan Pediatri Akademisi’nin verilerine göre çocuklar için sakıncalı olabilecek 30 gıda maddesini şu şekilde sıraladı. İşte gıdalar ve zararları:

1.    Hamburger: En zararlı yağ türü olan trans yağlar kullanıldığı için hamburger, çocuklarda obeziteye zemin hazırlar, ayrıca kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık riskini ciddi oranda artırır.

2.    Patates kızartması: İçinde yüksek oranda bulunan akrilamid maddesinden dolayı uzun süre tüketilirse damar sertliğine, şişmanlığa ve kansere neden olabilir.

3.    Boyalı şeker: İçinde boya yapıcı kimyasalları barındıran şekerler diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden olabilir.

4.    Patlamış mısır: Araştırmalar gösteriyor ki, yüksek kalori içeren patlamış mısır yüksek oranda da doymuş yağ içeriyor.

5.    Fıstık
: Görülme oranı yüzde bir olan ve ölümle sonuçlanan fıstık alerjisi nedeniyle çocuklara fıstık verilmesi sakıncalı durumlar yaratabilir.

6.    Pasta: Fazla tüketilmesi obeziteye giden yolda önemli etki yapan pastaların içinde çok miktarda bulunan şeker, yağ, un gibi maddeler aynı zamanda mide hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

7.    Yeşillik: Ispanak, roka, marul, lahana, kıvırcık salata gibi yeşillikler iyi yıkanmadığı zaman bağırsak bakterilerine yol açabilir. Bu nedenle bu besinlerin çocuklara verilmeden önce çok iyi yıkanması gerekir.

8.    Ton balığı: Dünyanın en çok tüketilen balıklarından olmasına rağmen, ton balığının çok fazla tüketilmesi sinir sisteminde yıkıma ve kalp hastalıkları riskinde artışa yol açtığı görülüyor.

9.    Kahve: Kalp krizine yol açmasının yanı sıra, uyuma zorluğu ve dişlerde sararmaya neden olur.

10.    Mantar:
Bu bitkinin yabani olanları, zehirlenmelere, halüsinasyonlara hatta ölümle sonuçlanan olaylara yol açabilir.

11.    Sosis: Amerikan Pediatri Akademisi, 10 yaşından küçük çocuklardaki boğulma olaylarının yüzde 17′sinin sosisten kaynaklandığını, sosisli sandviçin uyarıyla birlikte satılmasının gerektiğini söylüyor.

12.    Makarna: Hamurdan yapılan makarnanın fazla tüketilmesi hem şişmanlatır hem de mide hastalıklarına zemin hazırlar.

13.    Manyok:
Amerika’da bulunan bir bitkidir. Nişastası yapılan bu köklü bitki doğru tüketilmezse siyanür üreterek zehirlenme riski yaratabilir.

14.    Işgın: Bu Asya kökenli bitkiden fazlaca tüketildiğinde bitkideki toksinler zehirlenmeye neden olabiliyor.

15.    Alkollü içecekler:
Alkol kullanımı, beyin ve sinir sistemini olumsuz yönde etkiler.

16.    Fugu balığı: Kağıt kadar ince dilimler halinde satılan fugu balığında tetrodoksin adlı, oldukça etkili bir zehir bulunur. Bu balığı pişiren şefler özel eğitim alıyor.

17.    Cips: Uzmanlar cipsin kanserden obeziteye, diyabetten Alzheimer’a kadar birçok hastalığa zemin hazırladığını açıklıyor.

18.    Dondurma:
İçindeki maddelerin kolay bozulabilmesi nedeniyle bağırsak hastalıklarına yol açabilir. Ancak kalsiyum açısından zengin olduğu için kontrollü tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

19.    Asitli içecekler:
Asitli içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına neden olabilir.

20.    Krem peynir: Yüksek oranda yağ içeren bu ürünler kalp sağlığını olumsuz yönde etkiler.

21.    Ackee meyvesi:
Batı Afrika ve Jamaika’da yetişen meyve kesildikten sonra kabuğunun kırmızıya dönmesi beklenmezse koma veya ölüme yol açabiliyor.

22.    Üzüm: Şeker oranı yüksek bir meyve olan üzüm, diyabet hastaları için sakıncalı. Ancak antioksidan açısından zengin bir besin olan üzümü kontrollü tüketmekte fayda vardır.

23.    Rus salatası: İçinde bulunan mayonezin asit (sirke veya limon suyu) kullanılarak yapılması, gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

24.    Kabuklu deniz ürünleri:
Doğru şekilde temizlenmeyen kabuklu deniz ürünleri bağırsak hastalıklarına yol açabilir.

25.    Salam:
İçinde sodyum nitrit bulunan salam ve sosisin tüketilmesi kansere neden olabiliyor.

26.    Çikolata: Yüksek orandaki kakao, şeker ve katkı maddeleri içeren çikolata kandaki kolesterol miktarını yükseltir, bu nedenle tüketilen miktara dikkat edilmeli.

27.    Hazır çorbalar: Toz haline getirilmiş, defalarca işlem görmüş, içinde çok fazla katkı maddesi bulunan hazır çorbalar kansere neden olabilir.

28.    Çiğ yumurta:
İçinde bulunabilecek zararlı salmonella mikrobu nedeniyle hastalıklara ve zehirlenmeye yol açabilir.

29.    Dondurulmuş gıdalar:
Dondurulma işlemleri sırasında zararlı organizmalar ürediği için dondurulmuş gıdalar mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabilir.

30.    Hamur işleri: Bu tür yiyecekler hem kolesterol dengesini bozuyor hem de yüksek kalori içerdiğinden obeziteye ve ona bağlı hastalıklara zemin hazırlayabiliyor.