Bu vitaminin eksikliği çok tehlikeli sonuçlar doğuruyor!

Bu vitaminin eksikliği çok tehlikeli sonuçlar doğuruyor!
Vitaminler özellikle yaşa bağlı rahatsızlıklarda güçlü bir kalkan halini alıyor. İyi beslenmek 40 yaş sonrası için oldukça önemli.

İyi beslenmek her yaş için önemli olsa da vücudun 40 yaş sonrası yaşadığı deformasyon, vitamin kullanımının önemini artırıyor.

Vücudumuz maalesef 40 ve üzeri yaşlarda, 20 yaşındaki gibi değil. Kas kütlesi azaldığı gibi daha fazla kilo alınmaya başlanıyor, menopoz ya başlamış ya da başlamak üzere bir dönemde olunuyor, kanser, kalp hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı) gibi kronik hastalıkların riski artmaya başlıyor. Vücudumuzu bu gibi tehditlere karşı korumak adına doğru yaşta doğru vitaminleri almak gerekiyor.

İşte hayati öneme sahip vitaminler ve onları yeterli miktarlarda almanın yolları;

D vitamini eksikliği kanseri tetikliyor!

40 yaş sonrası en büyük öneme sahip vitamin; D Vitamini. Çünkü D vitamini yaşa bağlı değişikliklerin başlamasına karşı savaş açarak bizi korumaya yardımcı oluyor.

D vitamini yetersizliği diyabet, kalp hastalıkları, meme ve kolon kanseri ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca D vitamini, kalsiyum emiliminde rol oynuyor. D vitaminini yiyeceklerden sağlamak oldukça zordur. Güneş, D vitamininin en iyi kaynağıdır, uygun saatlerde yararlanılmalıdır. Doktor tavsiyesi ile takviye yapılabilir.

Kalsiyum eksikliği kalp krizi ve felç riskini artırıyor

Kalsiyum hakkında net bir şey söylemek ise zor. Son çalışmalara göre 50 yaş üzeri kadın ve erkeklerde yiyecekle ve/veya takviye olarak alınan kalsiyum, kemik kırıklarını önlemede rol oynamaktadır. Bir diğer çalışma ise menopoz sonrası kadınlarda kalsiyum takviyesinin kalp krizi, felç ve kalp hastalıklarına bağlı ölümleri arttırdığını göstermekte...

30 yaş öncesi yaşlarda alınan kalsiyum, kemiklerde depolanarak ileri yaşlarda da kemik sağlığının korunmasında rol oynuyor. 30 yaş öncesinde bulunan bireyler kemiklerini kalsiyum ile güçlendirmeli; 40 yaş ve sonrasında ise 1000-1200 mg olan önerilen alım düzeyinin ne eksiği ne fazlası alınmalıdır.

Kalsiyum özellikle süt ve süt ürünlerinde (yoğurt, kefir, peynir...) bulunuyor, az miktarlarda ise brokoli, ıspanak gibi bazı sebzelerde, bademde bulunuyor. Sözün özü; günlük 1 su bardağı süt, 1 kase yoğurt, 2 kibrit kutusu peynir ile ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarına ulaşmak hiç zor değil.

B12 vitamininin fazlası vücuttan atılıyor

Normal kan dolaşımı ve beyin fonksiyonları için önemli bir vitamin, B12. Hayvansal ürünlerde bulunuyor; et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri bir de yumurtada.

Çocuk ve gençler yiyeceklerden ihtiyacı kadar B12 alabilirken, özellikle 50 yaş civarında B12 vitamini az miktarda emilmeye başlıyor. Çünkü mide asit salgısı azalıyor, bu da B12 Vitamininin emiliminin azalmasına yol açıyor.

40-50 yaşlar arasında bir zamanda B12 takviyesi ya da multivitamin takviyesi yapılmalıdır. Günlük önerilen diyetle alım miktarı 2.4 mg'dır. B12 vitamini suda eriyen bir vitamin olduğundan alınacak miktarın fazla olmasından korkmayın çünkü vücutta depolanmaz ve fazlası boşaltım yoluyla atılır.

Magnezyum kan basıncını düzenler

Magnezyumun en önemli özelliği; kan basıncını düzenlemesidir. Kan basıncının dengelenmesi özellikle yüksek tansiyon riski taşıyan 40 yaş üzerindeki kadınlarda önemlidir. Magnezyum yetersizliği, kalp hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), iltihabi hastalıklar ile ilişkilidir.

[ucluhaber]