Bu hastalığa yakalanmamak için yenmesi gereken 10 besin!

Bu hastalığa yakalanmamak için yenmesi gereken 10 besin!
Sağlıklı ve doğal beslenmek oluşabilecek hastalıklardan korunmanın ilk yolu olarak görülüyor.

Damarlarınızın tıkanmasını istemiyorsanız öncelikle sağlıklı ve doğal beslenmeniz gerekiyor. Yani siz bir taraftan işlenmiş gıdaları, trans yağları yiyorsanız diğer taraftan istediğiniz kadar burada sayılanları yiyin fayda etmez. Burada sayılanların faydası ancak sağlıklı ve doğal beslenince mümkün.

Damarlarımız Neden Tıkanır?

▪️ ​Damar sertliği

▪️ Yüksek homosistein düzeyi

▪️ ​Antioksidan yetersizliği

▪️ Toksinlerin sebep olduğu serbest radikaller

▪️ C Vitamini eksikliği

Damar tıkanıklıklarına tam olarak neyin sebep olduğu halen gizemini korurken, araştırmalar gösteriyor ki, damar sertliği çocukluktan başlayarak yavaş yavaş ilerleyen ve yaşlanmayla birlikte ciddiyetini arttıran oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu süreci tetikleyen ve damarlarımızın iç çeperlerine zarar veren başlıca faktörler sigara içmek, yüksek tansiyon, Tıp 1 ve Tip 2 diyabet ve insülin direncidir.

Diğer faktörler de hareketsizlik, aşırı kilolu olma, ağır metallere maruz kalma, yüksek trigliserit seviyesi, bazı hastalıklar dolayısıyla vücudun sürekli inflamasyon üretmesi, (mikrobik olmayan iltihap), vücuttaki çeşitli iltihaplar, lupus (deri veremi) ve artrittir (kireçlenme/eklem iltihabı). Magnezyum, potasyum, lif ve antioksidan eksiklikleri sonucu yetersiz ve dengesiz beslenme, ya da beslenmede fazla miktarda şekerli gıdalara, işlenmiş nisasta ve aşırı ısıtma nedeniyle trans yağa dönüşmüş yağlara fazlaca yer verilmesi damar sertliğine neden olabilmektedir.

Damar açıcı özellikleri ile ilgili uzun süren araştırmalar sonucu pozitif bulgular elde edilmiş doğal gıdalar şunlardır:

1. Zerdeçal

2. Sarımsak

3. Zencefil

4. Kırmızı Acı biber

5. Limon

6. Tarçin

7. Keten Tohumu (Taze öğütülmüş olmalı)

8. Fermente Edilmiş Lahana (Kore mutfağında Kimchi, bizdeki lahana turşusu)

9. Susam

10. Nar Suyu (Biz meyve suyu içmiyoruz, o nedenle nar suyu yerine mevsiminde narı bütün olarak yemeyi tercih ediyoruz. Meyve sularının glisemik indeksi çok yüksek.) Damar Tıkanmasını Önleyebilecek Diğer Doğal Besinler

Kuşkonmaz, avokado, brokoli, chia tohumu, hindistan cevizi yağı, çemen tohumu.

Besin Destekleri: ▪️ B6 Vitamini, ▪️ B12 Vitamini, ▪️ C Vitamini. ▪️ E Vitamini, ▪️ D Vitamini, ▪️ B3 Vitamini, ▪️ Üzüm çekirdeği ekstresi, ▪️ Folik asit, ▪️ Antioksidanlar ve çam kabuğu ekstresi, ▪️ Balık yağı (Omega 3), ▪️ Coenzyme Q10 (CoQ10).

Son olarak, damar sağlığınız için egzersiz yapmak, hareketli bir yaşam tarzını benimsemek en az diyetiniz kadar önemli. İdeali günde 30 dakika ve haftanın en az 5 günü olmak üzere yoga, meditasyon, bahçeyle uğraşmak, açık havada yürüyüş ya da aerobik yapmak da stres düzeyini azaltmak ve damar sertliğini önlemek amacıyla yapılması gerekenler listesinde.

Kaynak: Sağlıklı Yaşıyoruz