Bu diyet başka diyet! Fast-Food yiyerek zayıflayın

Bu diyet başka diyet! Fast-Food yiyerek zayıflayın
Fast-Food yiyecekleri alışkanlık haline getirmemek koşuluyla ve ölçülü bir şekilde günlük diyet programınıza ekleyebilir, rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Giderek yaygınlaşan Fast-Food beslenme alışkanlığı tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bu ürünlerin her ne kadar zararlı olduğu bilinse de daha sağlıklı olanlarını tercih ederek diyet programına eklemek de mümkün.

Bu ayaküstü beslenme alışkanlığından payını alan Türkiye’de de teknolojinin gelişmesi, kentleşme, kadının iş hayatına atılması, yoğun iş temposu, seyahat etme, yalnız yaşama gibi etkenler nedeniyle insanlar, beslenmelerine daha az vakit ayırabilmekte ve geleneksel beslenme alışkanlıklarını değiştirmektedirler.  Fast-food ürünlerin özellikle çocuk ve gençler tarafından tercih edilmesi yetersiz ve dengesiz, sağlıksız beslenme sorununu akla getirmektedir.

Yağ ve şeker ağırlıklı besinler

Fast food sistemi ile tüketilen besinleri enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmamakla beraber uzun dönemde bazı sağlık problemlerine, en çok da obeziteye sebep olmaktadır. Fastfood ürünlerdeki en önemli mesele yüksek enerji içermeleri ve bu enerjinin çoğu yağ ve şeker kaynaklı olmaktadır. Düşük posa içeriği, A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz olup, yüksek miktarda sodyum içermektedir.

Fast food ürünlerinin yapımında, uzun süre dayanıklılık için ve görünümünde değişiklik oluşmaması için renklendirici, tatlandırıcı ve aroma artırıcı gibi katkı maddeleri kullanırlar. Bu ürünlerin müsait kullanılmamaları ve sık tüketimleri uzun dönemde kanser riskini artırmaktadır. Ayrıca çok yüksek hararet dış yüzeyin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin kaybını arttırarak, sağlığı bozucu etmenlerin oluşmasına yol açar. Bu ürünlerin yanında tüketilen şeker yüklü asitli içecekler, çay ve kahve; aşırı kafein alımına bunun sonucunda da sinirlilik, bilhassa çocuklarda hiçbir şeyden mutlu olamama, acele sıkılma huzursuzluk, uykusuzluk ve kan basıncında yükselme gibi durumlara neden olur.
 
Fast-Food ürünleri doğru tüketin
 
Sağlıksız Seçim
 
• Orta boy Hamburger (600-800) +orta boy patates kızartması (300-450 )+orta boy asitli içecek (150-200) : 1050 – 1450
 
• Orta boy cheeseburger (500-600) + orta boy patates kızartması (300-450 ) + orta boy kola(150-200) : 950-1250
 
• 1 dilim karışık pizza( 400-800) + 1 bardak kola( 150-100): 500-950
 
Sağlıklı Seçim
 
• 1 adet lahmacun( 250) + 1 bardak ayran ( 70) + salata ya da yeşillik : 320-350
 
• 1 adet kıymalı pide ( 300-350)+ 1 su bardağı ayran (70)+ 1 ufak tabak mevsim salata:
370-420 (bilhassa tam buğday ya da çavdar unu ile pide yapan restoranları tercih edebilirsiniz)
 
• Kepekli ekmekten yapılmış balıklı ya da tavuklu ( ızgara) sandviç (mayonezsiz-domates, yeşil biber, salatalık ve maru ekli–400)+ 1 su bardağı ayran(70) : 470
 
• 1 dilim peynirli Sebzeli çavdarlı pizza( 200-250 )+ 1 su bardağı ayran (70): 270-320
 
Seçimler arasında enerjilere baktığımızda korkunç uçurumu görmezden gelmemiz olası olmamaktadır. Sizde kendi seçimlerinizi yaparak daha sağlıklı menüler oluşturabilirsiniz. Sevdiklerinizin ve kendinizin sağlığını ön planda tutun.

[ucluhaber]