Bu besin çocukların boyunu uzatıyor!

Bu besin çocukların boyunu uzatıyor!
Çocukların boyunun uzamasını isteyen ailelere uzmanlardan öneri geldi.

Çocuklarda boy uzamasını sağlayan besinlerin temelinde kalsiyum minerali ve D vitamini olduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle susamın bu konudaki en önemli besin olduğunu söylediler.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, “Kalsiyum içeriği en yüksek olan besinlerden biriside susamdır. Direkt olarak tüketilmeyen susam genellikle simit, börek ve bazı poğaça çeşitlerine eklenip çocuklarınıza tükettirebilirsiniz. Tüm peynir çeşitleri içerisinde kalsiyum bulunmasına karşın çedar peynirini bu gruptan ayrı tutmak gereklidir. Çünkü 100 gr çedar peynirinde 720 mg kalsiyum bulunmaktadır. Kuruyemişlerde kalsiyum içeriği yüksek olan besinlerdendir. Eğer çocuklarınız yeteri kadar süt ve ürünleri tüketmiyorlarsa bunlara destek olarak fındık, fıstık, badem veya ceviz gibi kuruyemişlerle destek yapılması önemlidir.” ifadesini kullandı.

[ucluhaber]
EN ÖNEMLiSi KALSİYUM VE D VİTAMİNİ

“Çocuklarda boy uzamasını sağlayan asıl etmen kalsiyum ve D vitamininin birlikte alınmasıdır” Tutar, bu iki besinin boy uzamasında başrol olduğunu söyleyerek, “Yukarıda bahsettiğimiz zengin kalsiyum kaynaklarının yanına, D vitamini içeriği yüksek olan gıdaları tüketilmelidir. Balık yağı kalsiyum emilimini desteklerken, D vitamininden zenginleştirilmiş olan süt, peynir ve yumurta da tercih edilebilir. D vitamininin en zengin kaynağı güneş ışığıdır. Güneşten yeteri kadar yararlanamayan bireylerde istenilen düzeyde boy uzaması sağlanamaz.” dedi.