Bu bakteriler vücudunuza dost!

Bu bakteriler vücudunuza dost!
Probiyotik olarak adlandırılan dost bakteriler bağırsaklarımızı güçlendirerek vücudumuzu hastalıklardan koruyor.

Bağırsaklarda yaşayan ve probiyotik olarak adlandırılan dost bakteriler bizi hastalıklardan koruyor. Ancak geleneksel mutfağımızda bolca bulunan probiyotik zengini gıdaları artık fazla tüketmiyoruz. Üstüne üstlük gelişigüzel kullandığımız antibiyotiklerle de onları yok ediyoruz.
Probiyotik kelime olarak “yaşam için iyi” anlamına gelmektedir. Pro “destek”, biyotik ise “yaşam” demektir.

Prebiyotikler ise probiyotik bakterilerin canlı ve zinde kalmaları için gerekli olan sindirilemeyen, karbonhidrat türü gıda bileşikleridir. Prebiyotikler, probiyotiklerin besinleri olarak işlev görürler… Prof. Dr. Osman Erk, sağlıklı bir yaşamda önemli rolleri olan probiyotik ve prebiyotikleri faydalarını ve hangi gıdalarda bulunduklarını anlattı.

Zararlı bakteriler zehirli maddeler salgılıyor

Kötü bakterilerin iyi bakterilerden fazla olması vücut dengesini değiştirir. Zararlı bakterilerin sayı ve hastalık yapma gücünün artması vücudun hasta olması anlamına gelir. Zararlı bakteriler çeşitli toksin ve zehirli maddeler salgılar. Bu zararlı bileşiklerin vücuda girmesiyle koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser, romatizmal hastalıklar, alerjik hastalıklar gibi hastalıkların ortaya çıkabildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu zararlı bakteri ürünlerinin obezite, hipertansiyon gibi hastalıklara yol açtığı, cinsel fonksiyonları olumsuz etkilediği çeşitli vakalarla ortaya konmuştur.

Probiyotik gıdaların faydaları saymakla bitmiyor:

– Bağırsaklarla vücudun, toksin ve enfeksiyon etkenlerinden korunması
– Gıdaların sindirilmesi
– Obeziteyi önleyen bileşiklerin sentezi
– Vitamin (B ve K vitaminleri) sentezi
– Alerjik ve otoimmün hastalıklardan korunma (Tip I diyabet, Hashimoto tiroidi, romatoit artrit, astım gibi)
– Antioksidan ve antikanserojen bileşiklerin sentezi
– Kolesterol ve safra asitlerinin emiliminin engellemesi
– İshal ve antibiyotik ishali tedavisi
– İdrar yolu ve genital enfeksiyonların tedavisi
– Kronik iltihabi bağırsak hastalıklarının önlenmesi

Hangi besinlerde bulunur?

Turşu, yoğurt, süzme peynir, boza, kefir, salamura yiyecekler, şarap ve bira mayası probiyotik içeren doğal gıdalardır. Bu doğal gıdalar dışında probiyotikler kapsül, tablet ve toz halinde alınabilir. Ancak etkili probiyotik takviyesi için porsiyonda bir milyardan fazla canlı mikroorganizma olması gerekir.

Doğal prebiyotikler

Prebiyotikler, dost bakterilerin canlı ve zinde kalmaları için gereklidir. Soğan, sarımsak, pırasa, enginar, bezelye, muz, tam tahıl ürünleri (buğday, yulaf, çavdar, arpa), kuşkonmaz, domates ve soya gibi yiyeceklerde doğal olarak prebiyotikler bulunmaktadır. Yerelması, hindiba kökü ve enginar çok kaliteli bir prebiyotik olan inülinden zengin gıdalardır. İnülin ayrıca kuşkonmaz, soğan, kuru üzüm ve muzda da vardır. İnülin şeker hastalarında kan şekeri ve insülin düzeyini arttırmaz, iyi bir lif kaynağıdır, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin emilimini arttırır.

[ucluhaber]