Böbrek hastası olabilirsiniz!

Böbrek hastası olabilirsiniz!
Obezitenin böbrek nakli konusunda risk yarattığı ortaya çıktı.

Obez bireylerde böbrek hastalığının gelişme riski normal kilolu bireylere göre iki kat fazla.


Obezite, böbrekler üzerindeki iş yükünü arttırarak böbreklere doğrudan zarar verebilirken, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları riskini arttırmasıyla dolaylı yoldan kronik böbrek hastalığına yol açabiliyor.

BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi’nden Yrd. Doç. Dr. Erkan Yardımcı, obezite sorunu olan bireyleri yakından ilgilendiren gelişme hakkında şu bilgileri verdi:

“ABD’de University of South Florida-Health’te yapılan ve sonuçları Obesity Surgery dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, nakil uygulanan birçok merkezde yüksek vücut kitle indeksi (VKİ > 40kg/m2) değerine sahip hastalara böbrek nakli yapılamadığı, vücut kitle indeksi değeri 35 kg/m2‘nin üstünde olup böbrek nakli uygulanan hastalarda ise nakil başarı oranları düştü.

Araştırmada, böbrek nakli planlanan obez hastalarda uzun dönem kalıcı kilo kaybının sağlanması için diyet ve egzersiz uygulamalarının etkili olmadığı ve bu nedenle obeziteye sahip nakil adaylarının, son dönem böbrek yetmezliğinin erken dönemlerinde obezite cerrahisine yönlendirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Bu hastalarda obezite ameliyatları sonrasında kilo kaybının sağlanması ve obezite ile ilgili diyabet, hipertansiyon gibi ek hastalıklarda iyileşme olmasıyla nakil için ikinci bir şans yaratılabileceği ve nakil başarı oranlarının arttırılabileceği belirtilmiştir.”