Bağışıklık sistemi mikrop sanıyor!

Bağışıklık sistemi mikrop sanıyor!
Bağışıklık sisteminin fast food tarzı yiyecekleri hastalık yapan tehlikeli mikroplar gibi algıladığı tespit edildi.

Almanya Bonn Üniversitesi’nde yapılan deneylerde, bağışıklık sisteminin fast food tarzı yiyecekleri hastalık yapan tehlikeli mikroplar olarak algıladığı ortaya çıktı.

Araştırmada, fast food tarzı sağlıksız yiyeceklerle beslenen farelerin kanlarında granülosit ve monosit adı bağışıklık hücrelerinin beklenmedik şekilde arttığı belirlendi.

Araştırmayı gündeme taşıyan Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “Trans yağ ve şekerin yüksek olduğu, lif oranı düşük Batı tarzı diyetle beslenen farelerin bağışıklık sisteminin, hastalık yapan bakterilerle oluşan enfeksiyonlara benzer tepkiler verdiği tespit edildi.

Bu başka bir ifade ile bağışıklık sisteminin fast food türü yiyecekleri hastalık yapan tehlikeli bir mikrop olarak algıladığını ortaya koyuyor.

Araştırma, Batı tarzı diyetin bağışıklık sistemini uzun vadede enflamasyonu tetikleyen diğer etkenlere karşı da aşırı duyarlı hale getirdiğini gösteriyor. Farelere tekrar sağlıklı diyet verilmesiyle akut enflamasyon gerilemekle beraber bağışıklık sistemi hücrelerinin ve bunların öncülerindeki genetik değişiklikler devam ediyor.

Bu araştırma ile trans yağlar, işlenmiş un ve şeker ve katkı maddelerinden zengin yiyecek ve içeceklerin kronik enflamatuar hastalıklara davetiye çıkardığı kanıtlanmış oldu. Siz de fast food gıdalara bağışıklık sisteminiz gibi davranıp tepki gösterin” dedi.