Aydın’da obezite için mücadele timi oluşturuldu.

Aydın’da obezite için mücadele timi oluşturuldu.
Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Aydın Devlet Hastanesi’nde obezite polikliniği açıldı.

Çağın hastalığı olan obezite, tüm ülkelerin en büyük sorunu haline geldi. Sağlık Bakanlığı bu hastalıkla mücadele etmek için devlet hastaneleri bünyesinde obezite polikliniği açmaya devam ediyor.

Obeziteyle ilgili bilgiler veren Aydın Devlet Hastanesi Obezite Polikliniği uzmanları şunları söyledi, “Obezite besinlerle alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması ve fazla kalorinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Sağlıklı yaşamı sürdürebilmek için alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından obeziteye karşı mücadele ve kontrol programı başlatılmıştır. Obezite'nin nedeni genelde dengesiz beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği olduğundan bu kontrol çalışmaları uzun sürecek bir programdır. Türkiye'de yapılan araştırmalarda ortalama erkeklerin beşte biri, kadınların üçte birinin fazla kilolu veya obez olduğu anlaşılmıştır. Obezite için takip, beden kitle indeksi ve vücut yağ oranı ile yapılmaktadır. Obezite yağ dokusunun artışına bağlı olarak uyku apneleri, eklemlerde yırtık ve osteoartritler, insülin direncine bağlı şeker hastalığı, kalp ve damar sistemi hastalıkları, yüksek tansiyon, meme kanseri, inme, troid hastalıkları, solunum zorluğu, depresyon gibi hastalıklara neden olmaktadır" dedi.
[ucluhaber]
Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hüseyin Zafer Alkaya ise, “Obezite ile mücadele için hastanemizde ayrı bir poliklinik açılmış olup faaliyete başlamıştır. Polikliniğimizde hekim tarafından muayene ve vücut yağ ölçümü yapılarak endokrin ve metabolizma hastalıkları uzmanı, gastroenteroloji cerrahisi uzmanı, diyetisyen ile işbirliği halinde hastalara en uygun tedavi uygulanmakta ve beslenme, fiziksel aktivite konusunda eğitimler yapılmaktadır" diye konuştu.