Artık "Can Boğazdan Gidiyor"

Artık
Uzmanlar, hazır yemeklerin sağlıksız beslenmeye yol açtığını belirterek, "Eskiden can boğazdan gelirdi. Ama artık yediklerimize dikkat etmeliyiz" uyarısında bulundu .

Beslenmenin sağlığın korunması, sürdürülmesi ve hastalıklardan koruması açısından son derece önemli bir yere sahip olduğunu belirten Uludağ Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkkan Evrensel, sağlıklı beslenmeye dair bilincin her geçen gün artarak yaygınlaştığına dikkat çekti.

Bu bilincin eskiye göre artık daha çok geliştiğini ifade eden Evrensel, “Eskiden can boğazdan gelir diye genel bir kanı vardı. Gıdanın kalitesiyle çok ilgilenilmezdi, sadece mevcudiyetiyle ilgilenilirdi. Ancak günümüzde hastalıkların sebeplerinin anlaşılması beslenmenin önemini çok net ortaya koydu. Sağlıklı beslenme insan hayatının doğumundan önce başlayan bir maratondur” diye konuştu.

Son yılarda giderek artan obezite ve fast food beslenmenin büyük tehlike olduğuna işaret eden Prof. Dr. Evrensel, “Fast food beslenme sağlıksız beslenmenin modern tarifidir. Amerika’da ve Avrupa’daki kalp damar hastalıklarının ve hipertansiyonun en önemli kaynağı ve çocuk yaşlarda artan obezitenin en önemli faktörlerinden birisi fast food’tur. Dünya bu beslenme şeklinden kurtulmaya çalışıyor.

Okul kantinlerine fast food sokmuyorlar. Ancak gelişmiş ülkeyi taklit etme özentisinden kaynaklanan bu beslenme şekli maalesef ülkemizde de oldukça yaygın. Genç nesil için yeni bir beslenme şeklinin geliştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. (İHA)