Akrilamid kansere neden olabiliyor

Akrilamid kansere neden olabiliyor
Yüksek nişasta içeren besinlerin kızartılması veya fırınlanması sırasında ortaya çıkan akrilamid kansere yol açabiliyor.

Patates cipsleri, krakerler, ekmek, kızartılmış veya fırınlanmış ürünler… İçerisinde yüksek miktarda nişasta bulunduran ürünlerin, yüksek ateşte fırınlanması veya kızartılması sonrasından ortaya çıkan kanserojen madde akrilamidin tam olarak nasıl oluştuğu hala bilinmiyor. Gözle görülmeyen akrilamid, pankreas kanseri riskini 2 kat artırıyor. Ayrıca kaslara da zarar verebiliyor. Akrilamidin oluşumunu tamamen durduran bir mekanizma bulunamamışken, insan sağlığı üzerine etkileri de tam olarak bilinmemektedir. 

Akrilamidin etkilerini görebilmek için hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, akrilamidin sinir sistemine zarar verdiğini, yüksek dozlarda ise kaslar ve hormonal bezler üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmaların neticesinde hayvanların tiroit bezi, böbrekler, akciğerler vb. gibi pek çok organda urların sayısında artış görülmüştür. Yapılan farklı iki çalışmada hayvanların omurilik ve beyin bölgelerinde tümör oluşumu görülmüştür. Hayvanlarda akciğer ve deri kanseri belirlenmiştir.

Gıdalarda oluşan akrilamidi azaltmak için şunlar yapılabilir;

-Kızartma ve fırınlama işlemi sırasında ısıyı ve süreyi düşürmek.

-Patates yüzeylerinde oluşan asparajini(aminoasit) ve şekeri uzaklaştırmak için patatesleri ılık suda bekletmek

-Sağlıklı (cips gibi yağlı besinler ve kızartmaların tüketimi azaltılmalı), yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.