Akdeniz tipi beslenmenin müthiş etkisi

Akdeniz tipi beslenmenin müthiş etkisi
Uzmanlara göre sebze ve meyve tüketiminin antioksidan etkisi, tüm hastalıklarda olduğu gibi romatizmadan korunmada da etkili oluyor.

Medicana International Ankara Hastanesi Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Erdem, Akdeniz tipi beslenmenin önemine işaret etti.

Hastaların moda bitki ve meyve kürlerini tercih etmek yerine ilaç tedavisiyle birlikte doğru beslenme alışkanlığı edinmesinin önemini vurgulayan Erdem, "Son dönemde glutensiz diyet ile tedavi öne sürülmektedir. Sadece diyetle romatoid artriti tedavi etmek mümkün değildir ve glutensiz beslenme ile bu hastaların yüzde 1'inden bile daha azında eklem ağrılarında azalma görülmektedir. Süt, gluten, alkol, et gibi gıdalardan hangisini aldığınızda eklem ağrınız artıyorsa o gıdalardan kaçınılması önerilmektedir" dedi.

Bu tür beslenmenin iltihabı baskıladığı ve eklem ağrısını azaltmada etkili 

Temel olarak iltihap arttırıcı gıdalar olan kızartılmış yiyecekler, rafine edilmiş karbonhidratlar, gazlı içecekler, kuyruk yağı gibi hayvansal yağlar ve işlenmiş etlerden kaçınılmalısı gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Erdem,  sebze ve meyve temelli, yeterince yağsız et, daha çok balık ağırlıklı protein ve sağlıklı yağ saylayan badem ve ceviz gibi kuru yemişleri içeren beslenme tercih edilmelisi gerektiğini söyledi.  Buna en yakın beslenmenin Akdeniz tarzı beslenme olduğunu belirtti.

"Bu tür beslenmenin iltihabı baskıladığı ve eklem ağrısını azaltmada etkili olduğu iddia edilmektedir. İlaç tedavisine ek olarak beslenme tarzındaki değişiklikler önemli." dedi.
 
"Protein ihtiyacınızın çoğunu balıktan karşılayın"
 
Romatoid gelişiminin engellenmesinde balık ve balık yağının öneminin büyük olduğunu belirten Prof. Dr. Erdem, "Haftada 2-3 kez fırında veya ızgarada pişirilmiş balık tüketmek hastalığın gelişiminde belirgin bir azalmaya neden olmaktadır. Balık yağının uzun süreli günlük 2000 mg kullanımı romatoid gelişimini baskılamaktadır.

Özellikle güneş kaynaklı alınan D vitamini de öneriyoruz. Düşük proteinli diyetlerin romatoid artrit gelişimini azalttığı gösterilmiştir. Fazla kırmızı et tüketiminin arttırdığı öne sürülmektedir. Buna göre günlük 58 gram kırmızı et veya 88 gram kırmızı et ürünleri tüketenlerde romatoid artrit daha sık görülmektedir" dedi.