10 adımda güçlü kemiklere kavuşun

10 adımda güçlü kemiklere kavuşun
Yaş aldıkça zayıflayan kemiklerimizi besinlerle güçlendirmenin mümkün olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan, 10 adımda daha güçlü kemiklerin sırlarını paylaştı.

Yaş ilerledikçe, kemiklerdeki protein örgüsü seyreliyor, kalsiyum ağırlıklı mineral maddesi azalıyor. Böylelikle kırılma tehlikesi ile daha çok karşı karşıya kalan kemiklerimiz için alabileceğimiz önlemleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Derya Fidan açıkladı.

Yoğurt ve sert peynirler gibi süt ürünlerini daha sık tüketin; kalsiyum kazanımızı artırın.

Daha fazla sebze tüketin. Özellikle kalın yapraklı yeşil sebzeleri, marulu, semizotunu, yeşilbiberi, ıspanağı, dereotunu sofranızdan eksik etmeyin.

D Vitamininiz 20'nin altındaysa mutlaka D vitamini desteği alın ve mümkünse daha sık güneşlenin. D Vitamininden zengini yağlı balık (ve kılçığı ile birlikte tüketilebilen küçük balıklar, mesela hamsi) tercih edin. Doğru bir şekilde daha çok güneşlenin.

Magnezyum zengini gıdalardan istifade etmeyi unutmayın. Örneğin; ceviz, kabak, ay çekirdeği, fındık ve badem tam anlamıyla kalsiyum depolarıdır.
 Hayvansal protein tüketimini abartmayın. Bitkisel proteinlerden de faydalanmak çok önemlidir: Yüksek proteinli diyetlerin kalsiyum kaybını artırdığını unutmayın.

Vitamin kullanım için doktorunuza başvurun: K12, D vitamini, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi takviyelerden bilinçli olarak istifade etmek size çok şey kazandıracaktır.

Egzersiz yapmayı (özellikle direnç egzersizleri) ihmal etmeyin; yürüyüşte hafif ve ölçülü ağırlık egzersizlerinden de faydalanın…

Kolajen desteği alın. Kemikli tencere etleri, paça çorbası, sakatat gibi kolajen zengini besinlerden faydalanın…

Tuzu azaltın. Fazla tuz, fazla protein gibi etkiliyor, idrarla kalsiyum kaybını artırıyor.

Sigaradan uzak durun. Kahveyi, çayı azaltın. Kafeinden zengin kolalı içecekleri asla tüketmeyin.